Služby, ako je oprava škôl, údržba zelene či doprava, si obce zabezpečujú samy.
FOTO – ARCHÍV SME
NITRA, VRÁBLE - Niektoré obce zabezpečujú verejné služby samy, iné vypisujú výberové konanie alebo prenechajú služby miestnemu monopolu.
Verejné služby, ako stavebné práce či údržba zelene, v sto náhodne vybraných obciach a mestách skúma v týchto dňoch organizácia Transparency International.
„Takýto prieskum robili v Českej republike pred dvomi rokmi. Vyšlo z neho, že najlacnejšie služby zabezpečuje priamo obec alebo mesto a najdrahšie obecná alebo mestská spoločnosť, ktorá neprejde výberovým konaním,“ povedal spoluautor prieskumu Ivan Rončák.
Prieskum na Slovensku zatiaľ nie je vyhodnotený, organizácia len zbiera údaje.
Z nich napríklad vyplýva, že pre mesto Vráble vlani zabezpečovala všetky služby priamym zadaním firma Vepos. Ide o monopol, ktorý vlastní mesto.
„Na zabezpečenie verejných služieb v podmienkach malého mesta, ktoré má 9600 obyvateľov, je to výhodná forma. Funguje od roku 1997. Mesto je jej zriaďovateľom a stopercentným vlastníkom, má na ňu personálny dosah, vie ovplyvňovať aj kvalitu služieb a zisk ide mestu,“ povedal primátor Vrábeľ Tibor Tóth.
Tóth tvrdí, že poplatky v žiadnom prípade nie sú predražené. „Máme najnižší poplatok za tuhý odpad z okolitých miest, a to aj napriek tomu, že sme nešli prostredníctvom verejnej súťaže.“
Podľa Transparency je nevýhodou miestnych monopolov, že sa môžu vymknúť spod verejnej kontroly. Navyše sa vytvára priestor na korupciu. Tvrdia, že práve konkurenčný trh tlačí firmu k efektívnemu správaniu.
„Ceny za služby môžu byť v niektorých mestských monopoloch predražené aj preto, že robia aj neplánované práce, na ktoré nie sú v rozpočte peniaze. Musia ich kdesi zakalkulovať a dvíhajú cenu,“ povedal Ján Polák, predseda občianskeho združenia Poradenstvo pre samosprávu.
V Trnave zabezpečujú verejné služby len prostredníctvom výberových konaní, do ktorých ide aj organizácia mesta. „Je to transparentný spôsob, aj keď výberové konania môžu mať úskalia. Niekedy sa záujemcovia vopred dohodnú na cene, niekedy podávajú námietky, čím konanie predlžujú,“ povedal hovorca radnice Pavol Tomašovič.
V obci Kozárovce v okrese Levice majú na verejné služby príspevkovú organizáciu, ktorá pre obec zabezpečuje služby v oblasti nákladnej dopravy, stavebných prác či údržby zelene.
„V stavebnej oblasti máme zamestnaných päť ľudí, pomáhajú im nezamestnaní v rámci aktivačných prác. Robili obnovu školy, pri ktorej ušetrili dve tretiny nákladov, ktoré by žiadala súkromná firma,“ povedal starosta Daniel Benčať.
Autor: bej