Rozpočtu, ktorý pripravil ešte vlani exminister financií Ivan Mikloš (na snímke v popredí), sa zatiaľ darí nad očakávanie dobre. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Štátnemu rozpočtu sa darí nad očakávanie dobre. Po prvých ôsmich mesiacoch má schodok necelých 6 miliárd, čo je len desatina celoročného plánu, informovala Zuzana Bruteničová z tlačového oddelenia ministerstva financií.
Štátna kasa získala do augusta takmer 190 miliárd korún, väčšinu z daní. Približne 80 miliárd získal štát z dane z pridanej hodnoty. Nedaňové príjmy - z podnikania a majetku štátu, administratívne a správne poplatky, pokuty, penále, kreditné úroky a peniaze z rozpočtu Európskej únie - priniesli do rozpočtu takmer 40 miliárd korún. Z únie prišlo na Slovensko tento rok zatiaľ vyše 10 miliárd.
Vlani o takomto čase bol schodok ešte o 700 miliónov nižší ako dnes. Rozpočet napokon skončil s deficitom takmer 34 miliárd, hoci vláda plánovala vyše 60 miliárd. Schodok mohol byť ešte o niečo nižší, ministerstvo financií však nechcelo "dráždiť" ostatné rezorty, ktoré žiadali pri zostavovaní rozpočtu oveľa viac peňazí ako napokon dostali. Preto rezort v poslednej chvíli presunul vyše 10 miliárd korún dividend z Fondu národného majetku do štátnych aktív.
Rozpočtu pomáha konjunktúra
Rozpočtu tento rok najviac pomáha rozbehnutá ekonomika, ktorá rastie rekordným tempom. V prvom štvrťroku si polepšila medziročne o 6,6 percenta. "Rozpočet pokračuje v priaznivom vývoji najmä pre lepšie ako odhadované výnosy dane z príjmov právnických osôb a DPH, čo je dôsledkom silného rastu hospodárstva," povedala ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Predpokladá, že schodok na konci roka nedosiahne plánovaných 57 miliárd korún, hoci rezorty čerpajú výdavky koncom roka pravidelne oveľa rýchlejšie.
Vláda krátko po svojom nástupe ohlásila, že chce zvýšiť výdavky. Plánuje napríklad vyplatiť penzistom vianočný príspevok, čo si vyžiada takmer 2 miliardy korún. Nárast príspevku pri narodení prvého dieťaťa na 15-tisíc korún by mal z rozpočtu ukrojiť ďalších vyše 300 miliónov. Valachyová si myslí, že to schodok veľmi nezvýši. "Tohtoročný rozpočet by nemal byť výraznejšie ovplyvnený zámermi novej vlády, ak nové výdavky budú skutočne vykompenzované avizovaným šetrením na jednotlivých ministerstvách."
Vláda nedávno rozhodla, že ministerstvá musia do konca roka ušetriť vyše 4 miliardy korún.
Ekonómovia odporúčajú striedmosť
Ekonómovia vláde radia, aby namiesto zvyšovania výdavkov znižovala deficit. "Nie je dobré ďalej poháňať rozbehnutú ekonomiku smerom k prehrievaniu formou neefektívnych plošných výdavkov a dotácií," povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Podľa Valachyovej treba lepší ako očakávaný vývoj verejných financií využiť na znižovanie verejného dlhu, a nie "na výdavky podporujúce spotrebu, ktoré sú v čase mierne sa prehrievajúcej ekonomiky nežiaduce, lebo môžu negatívne ovplyvniť infláciu".
Priebežné plnenie štátneho rozpočtu
(k 31. augustu, v mld. Sk)
2006 2005
Príjmy 188,9 170,5
z toho: daňové 151,7 147,5
nedaňové 37,2 23,0
Výdavky 194,6 175,6
z toho: bežné 174,6 162,5
kapitálové 20,0 13,1
Deficit 5,7 5,1
Zdroj: Ministerstvo financií SR