Minister vnútra Robert Kaliňák. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Z útoku na nitriansku študentku sú podľa neho podozriví asi šestnásti muži. Polícia vypočula viac svedkov, informácie sú protichodné.
Podľa Kaliňáka nejde o žiadnu organizovanú akciu, lebo by pri nej nekradli. Študentke zobrali mobil a náušnice. Páchatelia takýchto útokov sú podľa Kaliňáka väčšinou mladší "výrastkovia".
Kaliňák povedal, že prípad v Sládkovičove, kde partia mladých mužov zbila študenta, nebol extrémizmus, ale iba výtržníctvo.
Polícia plánuje zriadenie samostatného útvaru na boj s extrémizmom a horúcou linkou chce zlepšiť aj spoluprácu s maďarskou políciou, s ktorou by si vymieňala informácie.
Kaliňák hovoril aj o pripravovanom proteste maďarskej organizácie 64 žúp, predseda SMK Béla Bugár ich už vyzval, aby sem nechodili.
"Vyjadrujem podporu polícii aj ministrovi v boji proti extrémizmu," povedal Bugár.
O extrémizme vo výbere hovoril aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka. SIS a polícia podľa neho nedostatočne monitorujú extrémistické skupiny na Slovensku.
Dôsledkom toho podľa neho je aj to, že polícii stále uniká páchateľ vraždy Daniela Tupého. "Sme ochudobnení o informácie o dianí v týchto skupinách," povedal Trnka.
Poslanci sa pýtali aj na to, či sledujú pribúdanie prejavov extrémizmu pre napäté slovensko-maďarské vzťahy. Trnka povedal, že v roku 2005 polícia za prejavy xenofóbie stíhala 86 osôb, pričom väčšinou išlo o prejavy proti Rómom. Podľa neho sa však o týchto prípadoch vtedy nehovorilo toľko ako dnes. "Vnímam, že to teraz naberá politickú dimenziu a bol by som veľmi nerád, keby protesty proti extrémizmu vyústili naopak ku konfliktom." Trnka si myslí, že táto politická situácia vyústi do páchania trestnej činnosti. (mož)