Dobroslav Trnka (úplne vpravo) včera parlamentných poslancov informoval o výsledkoch prokuratúry, ale aj o potieraní extrémizmu. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Akákoľvek zmena postavenia Špeciálneho súdu sa nedotkne zmeny postavenia Úradu špeciálneho prokurátora. Denníku SME to včera povedal generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Trnka včera poslancom parlamentných výborov predkladal správu o stave prokuratúry za rok 2005. Špeciálna prokuratúra podľa správy dosiahla pozoruhodné výsledky v boji proti korupcii a preukázala svoje opodstatnenie.
Túto časť vypracoval špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Trnka povedal, že sa stotožňuje s tým, že majú výsledky, "ale neviem, čím sú pozoruhodné, možno z jeho hľadiska tým, že majú veľa vecí, že sú úspešní na súdoch, ale oni sú na to zriadení. Pozoruhodné by bolo, keby to nerobili".
Na otázku, ako hodnotí prácu špeciálnej prokuratúry, povedal, že má určité výhrady, ale nekonkretizoval ich. Na otázku, či je za zrušenie Špeciálneho súdu, odmietol odpovedať.
Špeciálna prokuratúra by podľa Trnku mala rovnaké postavenie ako dnes, aj keby sa Špeciálny súd zrušil. Svoje veci by však zrejme žalovali na niektorom inom súde.
Podľa poslanca KDH a bývalého ministra spravodlivosti Daniela Lipšica to je teoreticky možné, ale komplikované. "Ak by prokurátori špeciálnej prokuratúry podávali obžaloby na rôzne súdy po celom Slovensku, poprel by sa zmysel popretŕhania regionálnych väzieb."
Lipšic si nevie ani technicky predstaviť, ako by to prokurátori zvládli. "To by musela mať špeciálna prokuratúra akési pobočky minimálne v krajských mestách, čím by sa poprel zmysel jej existencie."
Myslí si, že zrušením Špeciálneho súdu sa zruší aj špeciálna prokuratúra. Ak by zostalo pod Generálnou prokuratúrou akési oddelenie, nemalo by už podľa neho také dobré výsledky. V minulosti toto oddelenie nepodalo ani jednu obžalobu.
Lipšic hovorí, že zrušenie súdu nie je len teoretická otázka. "V minulých dňoch polícia objasnila vraždu, pri ktorej zahynula mladá žena a malý chlapec. Z tejto vraždy boli obvinené osoby, ktoré v minulosti boli obžalované a všeobecná justícia ich veci nevedela v adekvátnom čase ukončiť." Objednávateľ vraždy Karol M. sa pritom dostal z väzby na slobodu aj preto, že prípad si "pingpongovali súdy v Prievidzi a Trnave". (mož)
Zo zosnovania zločineckej skupiny nikoho neobžalovali
Špeciálna prokuratúra v roku 2005 stíhala 637 osôb, ktoré spolu spáchali 786 trestných činov. Právoplatne v tom istom roku súdy odsúdili 36 obžalovaných.
Prokuratúra obvinila 161 osôb z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny, ale nikoho neobžalovala.
"Z veľkej časti išlo o členov prevádzačských skupín, pričom v priebehu vyšetrovania sa pomerne často nepodarilo preukázať, že by tieto skupiny mali skutočne charakter zločineckých skupín," píše sa v správe o činnosti špeciálnej prokuratúry. Skupinu preto neskôr stíhali len ako organizovanú.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka povedal, že niekoľko takýchto spisov preložil na návrh špeciálneho prokuratúra na okresy. (mož)