Po odchode Pavla Nedvěda je najväčšou hviezdou českej futbalovej reprezentácie jej kapitán Tomáš Rosický (vpravo). Hneď v prvom zápase s páskou na ruke ju priviedol k víťazstvu nad Walesom 2:1. Na snímke bojuje s Carlom Fletcherom. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Zajtra na Tehelnom poli to bude malé jubileum. Od rozdelenia Československa pred trinástimi rokmi nastúpia proti sebe obe futbalové reprezentácie po piaty raz. Doterajšia vzájomná bilancia 'susedských' derby zápasov vyznieva v prospech súpera. Najmä vďaka dvom posledným stretnutiam, v ktorých Česi nastrieľali Slovákom sedem gólov a inkasovali jediný.
Pravda, český futbal urobil za spomímané obdobie výraznejší pokrok. Dvakrát sa prebojoval na záverečný turnaj majstrovstiev Európy, kde sa rozhodne nestratil. Z EURO '96 v Anglicku sa vracal so striebornými medailami. Na poslednom kontinentálnom šampionáte v Portugalsku zastavili ťaženie mužstva trénera Karla Brücknera až v semifinále Gréci, neskorší držitelia titulu.
Česi budujú po MS nový tím
Historicky prvý raz sa podarilo našim západným susedom postúpiť aj na majstrovstvá sveta. Rozhodli o tom dve barážové víťazstvá nad Nórskom, ku ktorým im vlani pomohol aj návrat Pavla Nedvěda.
Nemecké účinkovanie jedného z favoritov na popredné umiestnenie však trvalo len tri zápasy. Po víťazstve 3:0 nad USA prišli dve prehry s Ghanou a Talianskom (zhodne 0:2), čo na postup do osemfinále nestačilo. Po neúspechu sa reprezentačného dresu vzdala trojica Nedvěd, Poborský, Lokvenc.
Brückner dostal dôveru aj na tento kvalifikačný cyklus. "Česi budujú nové mužstvo, omladzujú ho. Aj napriek tomu majú kvalitný káder so skúsenými futbalistami, ktorí hrávajú v špičkových európskych kluboch. Rovnako tak hráči z lavičky majú svoju silu," mieni slovenský tréner Dušan Galis.
Chýba Baroš, Šmicer, Grygera
Novým lídrom i kapitánom českého tímu sa stal Tomáš Rosický, ktorý prestúpil začiatkom leta z Borussie Dortmund do Arsenalu Londýn. Takmer nenahraditeľnou jednotkou medzi žrďami je najlepší svetový brankár minulého roka Petr Čech z londýnskej Chelsea. A na hrote nebezpečný Jan Koller. Vyše dvojmetrový útočník takisto zmenil od novej sezóny pôsobisko - z Dortmundu sa presťahoval južnejšie, do Monaka.
Toto trio tvorí chrbtovú kosť tímu kouča Brücknera, ktorému k spokojnosti chýba predovšetkým zranený útočník Aston Villy Milan Baroš. Rovnako tak aj Vladimír Šmicer z Bordeaux či spoľahlivý obranca Zdeněk Grygera z Ajaxu Amsterdam.
Pri ich neúčasti siahol po iných hráčoch a na úvodný dvojzápas kvalifikácie povolal napríklad nováčika Davida Lafatu z Jablonca, Karla Pitáka z rakúskeho Salzburgu či Mareka Matějovského z Mladej Boleslavi. Nebyť práve Lafatu, strelca oboch gólov, Česi by v sobotu zrejme nad Walesom nevyhrali.
Brücknera potešila obrana
"Súper nás zaskočil precíznou obranou. Nedostali sme sa do tlaku. Aj preto, lebo sme robili chyby vo finálnych prihrávkach. Potešila ma hra obrany," tvrdil po zápase Brückner. Menšia spokojnosť v českom tábore zavládla s výkonmi trojice Jiránek - Štajner - Galásek. Špekuluje sa, že by ich zajtra mohli nahradiť Kováč - Sionko - Polák.
Zmeny v základnej zostave pred prestížnym súbojom avizoval i slovenský tréner Dušan Galis. Vraj diametrálne, ale nekonkretizoval ich. V nezmenenom zložení by mala ostať len štvorčlenná obrana. O réžiu hry v strede ihriska by sa mal starať s Miroslavom Karhanom jeden z dvojice Marek Sapara - Ivan Hodúr. Na hrot vybehne zrejme len Filip Šebo, podporovaný zozadu Marekom Mintálom. Pravda, to všetko len v prípade absencie Róberta Vitteka.