Zariadenie v kufroch však zlyhalo, čo zachránilo Nemecko od najhoršieho teroristického útoku v histórii.
Polícia tvrdí, že útočníci chceli zabiť veľké množstvo ľudí. Mohlo ich byť toľko ako pri vlaňajších výbuchoch v londýnskom metre.
„Tentoraz sme mali šťastie,“ povedal minister vnútra Wolfgang Schauble a varoval verejnosť, aby bola obozretná. Podľa prieskumu televízie RTL až 73 percent Nemcov čaká teroristický útok v blízkej budúcnosti.
Mladíkov pobúrili karikatúry proroka Mohameda, ktoré zverejnili aj niektoré nemecké médiá. Podľa magazínu Focus to mladíci považovali „za útok západného sveta proti islamu“. Ďalším motívom bola smrť irackého vodcu teroristov Zarkávího.
Z útokov je podozrivých päť Libanončanov a jeden Sýrčan. V Nemecku sú však iba dvaja, zvyšok je v Bejrúte, kde sa už dnes postavia pred súd. Hrozí im doživotné väzenia a pracovný tábor.
V Nemecku ihneď odštartovala debata, akú treba prijať protiteroristickú stratégiu. Páchateľov usvedčili nahrávky z videokamery, ktorá je nainštalovaná na kolínskom nástupišti.
Odvtedy sa sprísnili kontroly na letiskách a železnice oznámili, že nainštalujú viac kamier na staniciach. Podobný návrh by ešte pred pár mesiacmi verejnosť kritizovala, ako priveľký zásah do súkromia. Teraz však takmer nikto nereptá a viac kamier v uliciach podporila aj kancelárka Merkelová.
Libanonskí mladíci prišli do Nemecka len pred pár mesiacmi študovať. Polemizuje sa o možných prepojeniach na al–Káidu. Podľa posledných zistení však ide skôr o skupinku amatérov.
Vybušniny si zostrojili podľa návodu z internetu. Polícia našla v nevybuchnutých kufroch stopy - lístok v arabčine a libanonské telefónne číslo. Fakt, že muži v krajine nevyrastali, mnohých upokojuje.
Tvrdia, že ide o iný druh teroristov ako napríklad v Británii, kde sa útočníci narodili a mali byť integrovaní v spoločnosti.
To, že sa radikalizovali spontánne, útok dlho neplánovali a pracovali samostatne, je však nočnou morou pre tajné služby. Odpadajú totiž všetky zaužívané metódy sledovania, napríklad infiltrovanie sa do skupiny.
V Nemecku žije takmer tri a pol milióna moslimov, dve tretiny majú turecké korene. Miestne komunity útoky odsúdili.
Bavorský premiér Edmund Stoiber však hovorí, že iba to nestačí. Imámi v mešitách by podľa neho nemali kritizovať západné hodnoty a radikalizovať mladých Moslimov.
Autor: Kolín nad Rýnom