V sobotu zorganizovalo demonštráciu pred slovenskou ambasádou v Budapešti a 16. septembra chce podobnú demonštráciu zorganizovať na Slovensku v Bratislave.
Predseda hnutia László Toroczkai odmietol "zbabelosť" niektorých Maďarov zo Slovenska, ktorí tvrdia, že akcie tohto typu si odskáču práve tí, ktorých sa vraj Hnutie 64 žúp zastáva, teda menšinoví Maďari na Slovensku. Podľa hovorcu hnutia dostali veľa súhlasných listov aj "z krvácajúceho Felvidéku".
Na pochod z budapeštianskeho Námestia hrdinov pred slovenské veľvyslanectvo a nasledovný míting prišlo asi dvesto ľudí. Niesli transparenty s fotografiami štyroch ľudí, ktorých považujú za osobne zodpovedných za protimaďarské násilie na Slovensku. Okrem predsedu SNS Jána Slotu to boli portréty vodcu Slovenskej pospolitosti Mariána Kotlebu a dvoch údajných členov nitrianskej skupiny Národný odpor, ktorí sú podľa hnutia páchateľmi minulotýždňového útoku na študentku maďarskej národnosti v Nitre.
Okrem obvyklých vlajok demonštranti niesli tabule s názvami historických žúp, ktoré ležali na území dnešného Slovenska, či kríž s ukrižovanou mapou Uhorska.
Z času na čas bolo počuť skandovanie iredentistických hesiel "Smrť Trianonu" či "Všetko späť".
Slovenské veľvyslanectvo chránil dvojitý železný plot a za ním rad policajtov. Na zabezpečenie akcie vyčlenila polícia desiatky ľudí, osobne bol prítomný aj šéf budapeštianskej polície. Podľa domácich novinárov je to však pri podobných politicky citlivých akciách obvyklé.
László Toroczkai pred slovenskou ambasádou obšírne informoval o svojej piatkovej ceste do Nitry. Nitrianskej polície sa vraj bol opýtať, či vo svojom pátraní po útočníkoch maďarskej študentky využívajú aj snímky údajných útočníkov, ktoré im hnutie zaslalo poštou.
Toroczkai pochválil ústretové prijatie, ktoré sa mu dostalo od hovorcu polície. Vyjadril však údiv nad tým, že útočníkov nevie nájsť a nezaobíde sa bez ich pomoci. Po odchode z polície sa vraj predstavitelia hnutia spolu s maďarskými novinármi vypravili do krčmy, ktorá má byť miestom schôdzok slovenských extrémistov. Snažili sa vraj zavolať aj samotnému Jánovi Slotovi, ktorého telefónne číslo vraj získali do novinárov, ale ani v tomto prípade neuspeli.
Toroczkai sa svojim stúpencom pochválil napríklad tým, že si v nitrianskej krčme objednal pivo po maďarsky a navrhol obnoviť na hore Zobor nad Nitrou sochu turula, ktorú tam zničili po rozpade Uhorska v roku 1920.
Maďarský národ je podľa lídra hnutia oveľa trpezlivejší ako ostatné. "Čo by už robili kosovskí Albánci, keby niekto mlátil ich ženy," pýtal sa rečnícky Toroczkai. Aj trpezlivosť Maďarov však podľa neho má svoje hranice. "Ak útočníkov nepotrestajú slovenské úrady, urobíme to my," dodal.
Na koniec akcie hodili demonštranti portréty Slotu a ostatných "nepriateľov" na zem a vyzvali účastníkov demonštrácie, aby ich pošliapali. Tí tomu so zjavným potešením vyhoveli.
Toroczkai: Boli sme v krčme, ale nenašli sme ich
Na otázky SME odpovedal LÁSZLÓ TOROCZKAI, predseda Hnutia 64 žúp.
Predseda SMK Béla Bugár odmietol váš plán demonštrovať o dva týždne v Bratislave. Podľa neho to teraz iba ďalej vyhrotí situáciu. Je legitímnym predstaviteľom Maďarov na Slovensku. Môže jeho názor zmeniť váš plán ísť do Bratislavy?
"Béla Bugár nezastupuje všetkých Maďarov na Slovensku. Aj tu medzi nami sú Maďari zo Slovenska. Úlohou SMK podľa nás nie je vyzývať slovenské úrady na to, aby zabránili našej legitímnej demonštrácii. Podľa nás by malo byť ich úlohou, aby všade, aj na medzinárodných fórach požadovali, aby bezodkladne zastavili to, čo sa proti Maďarom na Slovensku rozpútalo. Kroky, ktoré zatiaľ podnikli, považujem za otrasne slabé."
Proti vám však mnohí Maďari na Slovensku namietajú, že to budú oni, a nie vy, kto si odnesie dôsledky vašich akcií.
"V piatok som v spoločnosti viacerých novinárov a televíznych kamier nenavštívil iba nitriansku políciu, ale aj sídlisko, odkiaľ podľa médií (páchatelia útoku na študentku) pochádzajú a krčmu, kde sa majú schádzať. Ak by sme ich tam našli, mohli sme polícii oznámiť, kde ich nájde, a pomôcť jej pri zatiaľ nie príliš úspešnej práci. Žiaľ, neboli tam. Vošiel som do tej krčmy, ja sa menom aj tvárou otvorene hlásim k tomu, čo robíme. Ak niekoho chcú umlátiť na smrť, nebude to priemerný Maďar zo Slovenska, ale povedzme ja."
Vy ste sa potom vrátili do Budapešti, oni zostávajú.
"Hranice dnes môžete prekročiť s občianskym preukazom. Aj my sme tam v krčme na nich mohli počkať. Samozrejme, to nie je naším cieľom. Aj oni môžu prísť a zmlátiť ma tu, kdekoľvek pod tienistými stromami." (pm)
FOTO PRE SME - TIBOR SOMOGYI