Asi 200 prívržencov Hnutia 64 žúp v sobotu demonštrovalo v Budapešti. Portréty svojich "skutočných nepriateľov" - Jána Slotu, Mariána Kotlebu a dvoch údajných páchateľov nedávneho útoku na študentku v Nitre - nakoniec pošliapali. Podobnú demonštráciu chystajú i v Bratislave. FOTO PRE SME - TIBOR SOMOGYI |
BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ - Už nijaké protestné nóty. Vlády v Budapešti a Bratislave chcú naopak pripraviť spoločné vyhlásenie proti extrémizmu a nacionalizmu na oboch brehoch Dunaja. Takéto je posolstvo včerajšej televíznej debaty šéfov diplomacií oboch krajín Jána Kubiša a Kingy Gönczovej v Slovenskej televízii.
Podobne zmierlivo vyzneli aj vystúpenia podpredsedu vlády Dušana Čaploviča (Smer) a podpredsedu opozičnej SMK Pála Csákyho.
Csáky dokonca povedal, že hoci parlamentné strany v piatok odmietli vyhlásenie proti extrémizmu, ktoré pripravila SMK, sú pripravení podporiť podobné vyhlásenie, ktoré navrhuje podpredseda Smeru a predseda Národnej rady Pavol Paška. Tento text je podľa Csákyho v intenciách návrhu, ktorý pripravila SMK.
Niektorí politici v piatok svoje odmietnutie návrhu SMK zdôvodnili tým, že takýto návrh bude nepriamou pozvánkou Európskej únii, aby monitorovala situáciu na Slovensku. V tomto duchu argumentoval predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda aj podpredseda vlády Dušan Čaplovič (Smer). Podľa prieskumu MVK pre SME by si monitorovanie situácie na Slovensku želalo viac ako 30 percent obyvateľov, prevažne maďarskej národnosti. Proti monitorovaniu je 56 percent účastníkov prieskumu.
Podľa šéfa diplomacie Jána Kubiša je extrémizmus dôsledkom nevyrovnanosti oboch národov s históriou. Podobný názor má aj šéfka maďarskej diplomacie Gönczová. Čaplovič vyzval na deklaráciu slovenského a maďarského parlamentu o historickom zmierení. "Skončime otvárať Trianon," povedal. SMK túto iniciatívu privítalo.
Politológ Grigorij Mesežnikov pripomína, že Slováci a Maďari majú spoločné dejiny a ich objektívne odborné hodnotenia môžu vytvoriť predpoklad na politické uzmierenie.
V Budapešti v sobotu demonštrovali príslušníci extrémistického Hnutia 64 žúp.
Asi 200 účastníkov pochodovalo mestom pred budovu slovenského veľvyslanectva s portrétmi svojich "nepriateľov" - šéfa SNS Jána Slotu, šéfa Slovenskej pospolitosti Mariána Kotlebu a dvoch údajných páchateľov útoku na študentku v Nitre. Niesli aj tabule s maďarskými názvami historických uhorských žúp na území Slovenska.
Autor: mip, mp, r