Slovinsko napriek svojmu ekonomickému rastu a rýchlemu dobiehaniu európskych krajín sa bojí zaviesť rovnú daň. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovinsko sa rozhodlo, že nezavedie rovnú daň, napriek odporúčaniam vládnej expertnej skupiny. Tá nedávno navrhla pre krajinu rovnú daň z príjmov 22,5 percenta. Príjmy sa v súčasnosti v Slovinsku zdaňujú od 16 do 50 percent.
Slovinsko je po Česku, Poľsku, Nemecku a Maďarsku ďalšia európska krajina, ktorá si netrúfa na zmenu svojej daňovej sústavy.
Ekonóm Slovenskej akadémie vied Pavol Kárász si myslí, že krajinám chýba politická vôľa pri presadzovaní rovnej dane. Česká Občianska demokratická strana deklarovala pred voľbami, že zavedie tzv. vylepšenú slovenskú rovnú daň. Po voľbách aj pre problémy so zostavovaním vlády z toho zišlo.
Ako jedna z výhod rovnej dane sa uvádza motivácia pre investorov. Krajinám ako Česko a Poľsko sa napriek nezavedenej rovnej dani veľké investície nevyhýbajú a konkurujú Slovensku. "Slovensko malo horšiu východiskovú pozíciu a práve vďaka rovnej dane im môžeme konkurovať," povedal Kárász. Slovenské skúsenosti dokazujú, že zmena daňového systému ozdravila verejné financie a pozitívne pôsobila na hospodársky rast, dodal.
V Európskej únie majú rovnú daň z príjmov štyri členské štátoch. Estónsko ju zaviedlo už v roku 1991. V roku 1994 sa pridali Lotyšsko a Litva. Slovensko rovnú daň zaviedlo v roku 2004. Viaceré krajiny únie o rovnej dani uvažujú.
Z terajších kandidátskych krajín ju má Rumunsko vo výške 16 percent. Rumunská vláda potvrdila, že priniesla štátu viac peňazí. Rovnako aj na Slovensku sa po zavedení rovnej dane zvýšil jej výnos v rozpočte.
Slovensko a ďalšie štáty čelili po znížení daňového zaťaženia a zavedení rovnej dane obvineniam niektorých bohatých členov z daňového dumpingu.
Minulý rok európsky komisár Lászlo Kovács predstavil svoj plán na harmonizáciu podnikových daní v Európskej únii. Chcel tak zvýšiť konkurencieschopnosť únie. Plány komisie sa nestretli so súhlasom členských štátov, ktoré sú v tejto otázke nejednotné. Členské krajiny sa snažia aspoň zjednodušovať svoj daňový systém. Napríklad slovinská vláda chce po zavrhnutí rovnej dane znížiť počet sadzieb dane zo mzdy zo súčasných päť na tri.
(vf, tasr)
Krajiny, kde platí rovná daň z príjmov
Rok zavedenia Sadzba dane (v %)
Estónsko 1991 24
Lotyšsko 1994 25
Litva 1994 33
Rusko 2001 13
Srbsko 2003 14
Ukrajina 2003 13
Slovensko 2004 19
Gruzínsko 2004 12
Rumunsko 2005 16
Hongkong - 16
Zdroj: www.euractiv.com