Výstavný priestor galérie vznikol zastrešením plochy medzi hangármi, ktoré v minulosti požívala zrušená letecká akadémia. FOTO - SITA |
KOŠICE - Po troch rokoch rozsiahlej prestavby otvorili v sobotu na košickom letisku Letecké múzeum. V expozícii, ktorá je súčasťou Slovenského technického múzea, si návštevníci môžu v piatich hangároch prezrieť 52 zväčša vojenských lietadiel a vrtuľníkov, letecké motory, navigačnú techniku a ďalšie exponáty, dokumentujúce vývoj letectva vo svete.
Súčasťou múzea sú aj nové výstavné priestory s takzvanou Galériou prezidentských lietadiel. Tvorí ju sedemnásť bojových lietadiel a helikoptéry, ktoré múzeu darovali hlavy dvanástich štátov Európy, USA a Číny. V sobotu do zbierky pribudol osemnásty exponát. Maďarská republika darovala múzeu vojenské stíhacie lietadlo SU 22 M-3.
"V Európe je viacero leteckých múzeí. Ale žiadne sa nemôže pochváliť takouto unikátnou zbierkou. Všetky vystavené lietadlá boli súčasťou výzbroje armád krajín, ktorých čelní predstavitelia ako prejav dobrej vôle do nej veľkoryso prispeli," povedal riaditeľ Slovenského technického múzea Eugen Labanič.
Dôstojný výstavný priestor galérie vznikol zastrešením plochy medzi hangármi, ktoré v minulosti požívala zrušená Vojenská letecká akadémia M. R. Štefánika. Atypická konštrukcia prekrytá špeciálnou priesvitnou fóliou je dielom architekta Martina Drahovského. Stavba si v porovnaní s plánovanými nákladmi vo výške 8 miliónov vyžiadala 28 miliónov korún.
Slávnostné otvorenie Múzea letectva je súčasťou osláv storočnice lietania v Košiciach. V roku 1906 sa prvýkrát vzniesol nad mesto teplovzdušný balón. (sen)