ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Odvčera už pacienti neplatia poplatky v ambulanciách a nemocniciach. Nová vláda poplatok 20 korún v ambulanciách a 50 korún za deň v nemocnici zrušila. Proti rozhodnutiu vlády o zrušení poplatkov však protestujú lekári špecialisti. Namiesto poplatkov chcú vyberať dobrovoľné sponzorské dary.
Výpadok príjmov z poplatkov majú lekárom a nemocniciam nahradiť zdravotné poisťovne.
Dve najväčšie poisťovne Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná, obe štátne, navrhujú lekárom pridať k platbe za každého pacienta 6 korún.
Únia chce vyberať
Špecialistom chcú poisťovne zvýšiť objem peňazí o deväť percent, tí však s kompenzáciou nie sú spokojní. Prezident Únie špecialistov Andrej Janco minulý víkend povedal, že budú 20 korún vyberať aj naďalej.
Vláda zareagovala nekompromisne. Premiér Robert Fico vyhlásil, že vyberanie poplatkov v rozpore s vládnym nariadením je protizákonné. Pohrozil, že ak to lekári nebudú rešpektovať, môžu prísť o licenciu.
V stredu Janco povedal, že špecialisti plánujú od pacientov požadovať 20 korún ako dobrovoľný sponzorský príspevok, čím zákon neporušia. "Lekári budú vyberať, nie vydierať," tvrdí Janco.
Asociácia chce rokovať
Hoci poisťovne špecialistom pridajú peniaze, únia tvrdí, že v praxi to znamená viac práce a viac ošetrených pacientov a "nejde o kompenzáciu". Mesačne na poplatkoch vyberali od 7- do 12-tisíc korún, preto navrhujú zvýšiť cenu za výkony. Pripojila sa k nim aj Asociácia súkromných špecialistov a jej viceprezidentka Eva Dzurillová chce s poisťovňami ďalej rokovať. Asociácia však svojim členom neodporučila poplatky naďalej vyberať.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič je presvedčený, že protestuje len malá skupina lekárov. Tá sa vraj snaží niečo dosiahnuť, ale "nevieme čo". Podľa ministra už lekári podpisujú príslušné dodatky k zmluvám, ktoré im poisťovne poslali.
Valentovič tvrdí, že vyberanie sponzorských darov budú pacienti vnímať ako podmienku na to, aby ich lekár vyšetril. Štát je preto pripravený garantovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti aj bez nich, povedal minister.
Aj prezident lekárskej komory Milan Dragula je proti sponzorským darom. Podľa neho nič neriešia. "Naším cieľom je dosiahnuť reálne platby za výkony," povedal.
Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nesmie lekár liečbu podmieňovať sponzorským darom. Barbora Tancerová z tlačového oddelenia úradu upozornila, že lekár nesmie ani uprednostňovať pacientov, ktorí dar zaplatia.
Súkromné poisťovne rokujú
Dodatky k zmluvám, v ktorých navrhujú kompenzáciu za výpadok z poplatkov, rozposlali lekárom a nemocniciam zatiaľ dve štátne poisťovne.
Súkromné poisťovne stále rokujú so všetkými zdravotníckymi organizáciami. Hovorca poisťovní Sidéria a Dôvera Radoslav Bielka povedal, že poisťovne zrejme navýšia praktickým lekárom kapitačné platby, špecialistom zvýšia ceny bodu a nemocniciam platby za hospitalizáciu. "Nie je to definitívne riešenie," povedal.
Čo ešte pripravuje vláda
Vláda možno časom zruší aj 60-korunový poplatok na pohotovosti. Premiér Robert Fico povedal, že v súčasnosti analyzujú jeho dosah na chod nočných služieb a pripustil, že ho zrušia. Od októbra by sa mal zároveň znížiť poplatok za recept z 20 na 5 korún. Fico si myslí, že v budúcnosti zostane len päťkorunový poplatok v lekárni. Vláda tiež pripravuje zníženie DPH na lieky a zdravotnícke pomôcky. To by sa malo prejaviť znížením cien a doplatkov za lieky. (dro)