Podľa Ústavného súdu nie v poriadku to, že invalidita sa prehodnocovala podľa iných kritérií, ako sa použili na jej priznanie, čo "vnáša do minulých skutkových a právnych vzťahov právnu neistotu".
Zákon o sociálnom poistení, ktorý posudzoval Ústavný súd, v roku 2003 navrhlo ministerstvo sociálnych vecí pod vedením Ľudovíta Kaníka a prijal parlament ovládaný koalíciou SDKÚ, SMK, KDH a ANO.
Ak Ústavný súd rozhodne, že nejaký zákon nie je v súlade s ústavou, zákon alebo jeho časť stráca účinnosť. Orgán, ktorý zákon vydal, čo je parlament, má vzápätí šesť mesiacov na to, aby ho dal do súladu s ústavou. Ak to neurobí včas, zákon alebo jeho protiústavná časť automaticky prestane platiť.
Jedna otázka je však stále otvorená: Kto je za chybu zodpovedný?
Úradníci, ktorí návrh zákona spísali, to nemôžu byť. Oni nemajú zákonodarnú iniciatívu. Právo podávať návrhy zákonov majú iba vláda a poslanci Národnej rady, a to buď samostatne, alebo pod hlavičkou parlamentného výboru. Takže vyvodiť možno iba politickú zodpovednosť.
Prehodnocovanie invalidity na Ústavnom súde napadla skupina niekdajších opozičných poslancov - Smeru, HZDS a KSS. Premiér a predseda Smeru Robert Fico hovorí o "hrubej chybe" a "protiústavnom rozhodnutí" predchádzajúcej vlády.
Či bude zákon protiústavný, však nemožno vedieť, kým jeho návrh neprejde v parlamente. Na Ústavnom súde možno zákon napadnúť, až keď je zákon účinný.
(joč)