Touto zbraňou ublížite akurát tak svojmu žalúdku – ukážka z projektu Vegetable Weapons, ktorý sa stal oficiálnym vizuálom festivalu Ars electronica 2006.
FOTO – AEC.AT
árodný festival Ars electronica.
Prečo sa vlastne oplatí vybrať do Linza osobne? Svoje práce tu oddnes do 5. septembra naživo predvedú víťazi jednotlivých súťažných kategórií Interactive Art, Net Vision, Computer Animation/Visual Effects, Digital Musics a Digital Communities. Okrem nich sa na festival tradične chystajú aj niekoľkí zaujímaví teoretici a kurátori z celého sveta. A v neposlednom rade, po diaľnici z Bratislavy urazíte rovnaký počet kilometrov ako na stredné Slovensko.
Logom tohto ročníka je snímka z projektu Vegetable Weapons Japonca Tsuyoshiho Ozawu. Ten ukazuje rôznych ľudí držiacich v rukách zbrane poskladané z ich obľúbených jedál. Bez pomoci akejkoľvek elektroniky alebo rafinovaných úprav obrázkov pomocou počítača.
Poctivá ručná práca, ktorá vtipným vizuálnym nápadom nadväzuje na dadaistov a umelcov hnutia fluxus, je pre výstavu „umenia budúcnosti“ nezvyklá iba na prvý pohľad. V Linzi sa totiž oceňujú viac idey než dokonalosť ich prevedenia. Ars electronica je, samozrejme, aj exhibíciou technických vymožeností, no vo festivalovej súťaži sú často úspešné diela postavené na jednoduchom nápade. Tento rok to ešte zvýrazňuje zvolená hlavná téma festivalu, výraz Simplicity totiž v angličtine znamená práve jednoduchosť.
Jedným z najväčších programových ťahákov pre širšie publikum nepochybne bude avantgardný balet Svätenie jari. Pôvodné dielo ruského skladateľa Igora Stravinského spred takmer sto rokov dostane novú podobu – pred symfonický orchester sa namiesto celého súboru postaví iba jediná tanečníčka, ktorá s pomocou tímu vizuálnych umelcov sľubuje veľké hudobné divadlo pre oči aj uši.
Ars electronica sa pravidelne snaží vťahovať do festivalového diania aj bežných obyvateľov Linza. Napríklad už zajtra večer majú zraz všetci majitelia bicyklov, ktorí chcú vidieť, ako ich šliapanie do pedálov vytvorí žiaru umelého mesiaca visiaceho nad hlavným námestím.
Organizátori sa tento rok rozhodli aj pre opustenie mestského prostredia. V sobotu sa väčšina programu presúva do neďalekej dediny St. Florian. V jej barokových pamiatkach sa po celý deň bude konať množstvo najrôznejších akcií, najmä koncertov. Naživo tu napríklad zaznie konceptuálny projekt britského vydavateľstva Spire, ktoré oslovilo niekoľkých originálnych hudobníkov, aby sa pokúsili nájsť novú formu využitia tradičného kostolného organu.
Pre nás môže byť zaujímavé, že súčasťou festivalu Ars electronica bude aj softvérový workshop Arduino, ktorý sa do Linza presunul z Bratislavy. Presnejšie z Letných dielní, ktoré sa dva augustové týždne konali v priestore 13 kubíkov pri jazere Zlaté piesky. Ako sa tam ukázalo, potenciál v rámci nových médií u nás existuje. A hoci medzi niekoľkými tisíckami súťažných prác prihlásených do siedmich kategórií sa našim zástupcom opäť nepodarilo presadiť, už nabudúce to môže byť inak.