Obuvnícke firmy kritizujú návrh komisie. V Ázii totiž vyrábajú topánky za nízke ceny vďaka lacnej pracovnej sile.
FOTO – TASR
Obchodný komisár Európskej únie Peter Mandelson navrhuje aj naďalej vyrovnávacie clo 10 percent na dovoz koženej obuvi z Vietnamu a 16,5 percenta na dovoz z Číny. Predĺžiť sa majú na päť rokov. Členské štáty únie musia plán schváliť počas budúceho mesiaca. „Teraz záleží na členských štátoch, aby o svojich postojoch rokovali medzi sebou,“ povedal Mandelsonov hovorca.
Únia je v názore na trh obuvi dosť rozdelená. Výrobcovia topánok v Taliansku a v niekoľkých ďalších krajinách požadujú zásadnú ochranu pred dovozom lacných topánok z Ázie a odmietajú aj bezcolnú kvótu. Liberálnejšie krajiny ako Británia a Švédsko žiadajú, aby komisia dovoz obuvi z ázijských krajín antidumpingovými clami neobmedzovala. Obavy panujú najmä z toho, že clá citeľne zvýšia ceny pre spotrebiteľov.
Zatiaľ čo ochranu požadujú menší miestni výrobcovia obuvi, medzinárodné obuvnícke firmy návrhy komisie kritizujú, lebo v Ázii vyrábajú stále viac tovaru. Najkritickejší sú maloobchodní predajcovia. Európska koalícia značkovej obuvi vyzýva členské štáty, aby odmietli krátkodobé protekcionistické opatrenia.
Únia zaviedla predbežné clá s odôvodnením, že Čína a Vietnam dovoz podporujú skrytými subvenciami a nečestnou štátnou pomocou pre koženú výrobu. Ázijské krajiny obvinenia popierajú.
Vlani sa v Európskej únii predalo 2,5 miliardy párov topánok, polovica z toho z Číny. Nové clá by platili len asi na 9 percent trhu obuvi v únii.
Do antidumpingového cla by mala byť zahrnutá aj detská obuv, lebo únia zistila, že dovozcovia označujú dámsku obuv za detskú. Vyňatá by zostala špeciálna športová obuv.