ILUSTRAČNÉ FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |
ktrina by mala podľa neho zlacnieť o 6 percent.
Hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský nepovažuje plošné zníženie cien energií za dostatočne adresné.
Nesystémové riešenie
Energetické podniky preto navrhujú, aby štát zriadil špeciálny fond, z ktorého by dostávali sociálne slabšie skupiny obyvateľstva príspevky na energie. „Podľa nášho odhadu by sa platba z fondu týkala približne 150- až 300-tisíc domácností na Slovensku. Príspevok by bol stanovený vo výške 20 až 50 percent z nákladov na spotrebu elektriny pre uvedené domácnosti až do výšky 800 kWh spotreby za rok, čo zodpovedá potrebám bežnej domácnosti - svetlo, chladnička, televízor, bežné účely,“ píše podnik.
Podnik by mal dnes, v rozpore s tým, čo požaduje vláda, navrhnúť rast cien za distribúciu elektriny s účinnosťou od budúceho roka o zhruba 1,7 percenta, čo zodpovedá tzv. jadrovej inflácii.
Jahnátek považuje sociálny fond za nesystémový. SPP zasa podľa hovorkyne Dany Kršákovej navrhuje, podobne ako elektrické distribučné podniky, zriadiť fond, z ktorého by sa dotovalo zvýšenie energetickej úspornosti domov. Išli by z neho napríklad subvencie na zatepľovanie.
Fico vidí zderstvo
Vláda sa včera na svojom rokovaní energiami nezaoberala. „Budeme hovoriť o monopoloch, ak termín – 31. august – premárnia,“ povedal po rokovaní premiér Robert Fico.
Vláda si podľa neho vyhradila v programe právo na selektívny daňový prístup k monopolom. Navyše pripustil, že by mohla predložiť návrh zákona, ktorý by zohľadnil postavenie štátu v energetických podnikoch, „ako to prikazuje Obchodný zákonník“. Fico včera povedal, že sa monopoly nesmú správať, ako „strýko Držgroš, ktorému sa točia doláre v očiach“. Prirovnal ich tak k jednej z Disneyho kreslených postavičiek. „Chceme rešpektovať právo monopolov na zisk, ale odmietame zderstvo,“ tvrdí.
Jahnátek si myslí, že pri všetkých typoch energií je „rezerva na zníženie ich ceny na spravodlivú“. To podľa neho znamená, že musí byť výhodná pre všetkých - dodávateľov aj odberateľov.
Regulácia je nezlučiteľná s trhom
Republiková únia zamestnávateľov považuje reguláciu cien a ziskovosť podnikov za opatrenia, ktoré nie sú „zlučiteľné s fungovaním trhovej ekonomiky a mali by negatívne dôsledky na podniky aj spotrebiteľov“. Upozornila, že umelé zníženie cien, napríklad benzínu a nafty, by mohlo Slovensku uškodiť.
Manažér únie Peter Molnár povedal, že to môže spôsobiť nedostatok týchto látok na slovenskom trhu, nahrádzaný dovozom, ktorý by zhoršil obchodnú bilanciu a zvýšil tlak na oslabenie meny.
Únia je aj proti štátnej cenovej regulácii v energetike. Pripomína, že „v minulosti to bola práve štátna cenová regulácia, ktorá umelo nízkymi cenami energií spôsobila energetickým podnikom vážne finančné problémy, ktorých dôsledky sa v energetike prejavujú dodnes“.
Západoslovenská energetika v stanovisku napísala, že ak má vláda „úprimný záujem“ o zmiernenie dosahov cien energií na obyvateľstvo, tak by sa mala sústrediť aj na Slovenské elektrárne ako na dominantného výrobcu elektriny. Elektrárne totiž nepodliehajú regulácii.
Slovenské elektrárne nedávno naznačili, že v cenovom raste by sa mali mierniť distribučné spoločnosti.
Autor: ik, ľja, iš