Cestu vidí v dôslednom právnom postihu všetkých prejavov, ktoré sú v rozpore so zákonom a v pôsobení na verejnú mienku, aby dostala jednoznačné posolstvo, že extrémizmus je neprípustný.
Politická elita sa podľa Gyárfášovej stavia k etnickému napätiu nesprávne a namiesto toho, aby násilie odsúdila, hľadá príčinu inde.
Aj podľa vydavateľa Lászlóa Szigetiho sa extrémizmus nepodarí zastaviť úplne, ale môže sa vytlačiť na okraj spoločnosti. Najväčšiu úlohu pripisuje intelektuálom a médiám a ani nie tak politikom, ktorí vždy budú situáciu z jednej či druhej strany zneužívať. "Médiá budú mať obrovskú zodpovednosť.."
Politológ Miroslav Kusý považuje za dôležitú zmenu atmosféry, aby verejná mienka extrémistické prejavy netolerovala. Keď sa v USA prezident Kennedy postavil na čelo hnutia za oslobodenie černochov, tak sa v ich prospech obrátila nálada vo väčšine amerických štátov. "Nejde o to, že by už v Amerike neboli rasisti, ale nemajú šancu. Toto je základný problém - aby sa Slotove výroky úsmevne netolerovali a aby verejnosť poznala ich nebezpečenstvo."
Poslanec SMK László Nagy, ktorý sa zaoberá ľudskými právami, nevie, kde až môže súčasný vývoj v slovensko-maďarských vzťahoch dospieť. Ale predstavitelia štátu musia byť oveľa zodpovednejší a zatiaľ nekonajú po vzore západných demokracií, lebo ak sa majú vyjadriť proti extrémistickým prejavom, "tak sa okúňajú". (sp)