BRATISLAVA - Premiér Robert Fico vyzval v nedeľu médiá, aby sa téme maďarsko-slovenských vzťahov toľko nevenovali. "Chcel by som požiadať politikov, ale aj médiá, neživte túto tému. Pretože tým, že ju neustále živíte, len vytvárate ďalší a ďalší priestor," povedal.
S podobnou iniciatívou vyšla aj spravodajská televízia TA3. Analytik médií Andrej Školkay však hovorí, že "spravodajská televízia vo svojej podstate nemôže a nemala by úplne ignorovať všetky prejavy extrémizmu a nacionalizmu. Na čo by sa mala zamerať, rovnako ako každé iné seriózne médium, je to, v akom kontexte ich prezentuje, a čo z nich prezentuje."
V tejto súvislosti dáva za príklad postoj agentúry, ktorá informovala o protislovenských nápisoch v Mosonmagyaróvári, ale nezverejnila ich znenie.
Šéfredaktor spravodajstva televízie Markíza Henrich Krejča si tiež myslí, že povinnosťou médií je o takých závažných veciach, ako sú útoky, informovať. "Tým upozorňujeme na nebezpečný jav v spoločnosti, čím nepriamo žiadame kompetentných o riešenie."
Priznáva, že médiá zohrávajú veľkú úlohu a tvrdí, že Markíza sa nemieni "zaoberať postrannými prejavmi šovinizmu malých skupiniek nacionalistov".
Podľa šéfredaktora spravodajstva STV Rolanda Kyšku ide hlavne o politický problém. "Ak ide o udalosť, ktorá je správou dňa, tak je to hlavná správa, ale nemôže to byť to, že niekto zapálil vlajku."
Šéfredaktor bulvárneho denníka Nový Čas Vladimír Mužik, ktorý priniesol dvojstranu o protislotovských plagátoch maďarských futbalových fanúšikov, považuje obviňovanie médií za problematické. Od politikov by čakal rozhodné odsúdenie týchto činov než hľadanie vinníka v médiách. (mož)
Postoje maďarských médií
Maďarské médiá pojali správy o extrémistických prejavoch v slovensko-maďarských vzťahoch veľmi obšírne, ale trochu jednostranne.
Nekriticky napríklad prijímajú tvrdenia politikov SMK, že napätie sa začalo nástupom SNS do vlády a predtým k ničomu podobnému nedochádzalo. Rovnako nekriticky prijali stanovisko maďarských úradov, že proti vlastným extrémistom nemajú možnosť zakročiť, lebo majú také zákony.
Veľmi dramaticky opisovali situáciu najmä spravodajstvá národniarsky orientovaných médií, ako je verejnoprávna Duna TV vysielajúca pre krajanov, či opozičnému Fideszu blízka spravodajská televízia Hír TV. Hovoria o rastúcej vlne násilia a strachu maďarskej menšiny. Provokáciám maďarských extrémistov však venujú málo pozornosti.
Svoju rolu v spôsobe informovania zohráva aj to, že spravodajcovia maďarských médií na Slovensku málokedy prinášajú správy odlišné od politickej línie SMK. Niektorí sú na stranu priamo napojený. Podľa webovej stránky Národnej rady je napríklad parlamentným asistentom predsedu klubu poslancov SMK už roky Sándor Neszméri, ktorý je zároveň dopisovateľom denníka opozičného Fideszu Magyar Nemzet a prispieva do Duna TV.
Liberálne orientované médiá, napríklad internetové noviny HírszerzŚ alebo Index naopak dávajú priestor aj hlasom, vrátane maďarských, zo Slovenska, ktoré situáciu nepovažujú za takú dramatickú a obsiahlo kritizujú domáce extrémistické prejavy. (pm)
Čo si myslí odborník
názor mediálneho analytika Andreja Školkaya
Informácie médií a etnické napätie
Spravodajská televízia TA3 vyzvala slovenské a maďarské médiá, aby "neprispievali k šíreniu extrémizmu a nacionalizmu". Súčasne sa zaviazala, že "vo svojom vysielaní bude dávať takýmto činom len minimálny priestor".
Stojí za úvahu, či tvrdenie, že na Slovensku (alebo v Maďarsku) stúpa etnické napätie, alebo dávať mediálny priestor politikom, ktorí to tvrdia, naozaj slúži samostanovenému cieľu TA3.
Otázne totiž je, či takéto tvrdenie zodpovedá realite. Samozrejme, názor Bélu Bugára sa nedá spravodajsky ignorovať. Ale to, že skinheadi alebo nejakí kotlebovskí "poloblázni" (ako ich výstižne nazval premiér Fico), sa aktivizujú, ešte neznamená, že stúpa etnické napätie. Podobní "poloblázni" žijú s nami stále.
Preto je korektné uviesť, že politici za SMK tvrdia, že na Slovensku stúpa etnické napätie, ale v praxi zatiaľ vidíme len zvýšené aktivity protimaďarských a protislovenských extrémistov. To zodpovedá korektnému opisu súčasnej reality.
Pre tvrdenie, že stúpa protimaďarské či protislovenské napätie, by bolo treba uskutočniť buď prieskum verejnej mienky, alebo zaznamenať nejaké výraznejšie činy alebo výroky etnickej neochoty až nenávisti na masovej základni tam, kde takéto činy alebo výroky neboli doteraz zaznamenané. Zároveň by bolo treba dokázať, že tieto výroky vyslovili a činy spravili viacerí dovtedy pokojní miestni obyvatelia či bežní návštevníci.
Navyše, ani po zverejnení tejto výzvy TA3 nejako výrazne neobmedzila svoje spravodajstvo o extrémistoch a nacionalistoch. Príkladom môže byť informovanie o pokuse Mariána Kotlebu a jeho druhov dostať sa na oslavy SNP v Banskej Bystrici, alebo vlastne celé spravodajstvo TA3 z 29. augusta 2006. Celkovo až takmer jedna tretina hlavných správ TA3 z tohto dňa sa týkala slovensko-maďarských vzťahov.
Je dobré, že novinári sa zamýšľajú nad svojou prácou. Ešte lepšie bude, ak svoje slovné zámery naozaj zrealizujú v praxi.