Annanovu prehliadku južného Bejrútu museli skrátiť na desať minút. Čakal ho tam totiž rozvášnený dav stúpencov Hizballáhu s obrovskými portrétmi lídra hnutia.
FOTO – ČTK/AP
nej blokády Libanonu a Hizballáh na prepustenie zajatých izraelských vojakov.
Prímerie trvá už viac ako dva týždne a napriek tomu, že sa očakávali problémy, relatívne funguje. Šéf OSN však zdôraznil, že ak obe strany nesplnia všetky podmienky rezolúcie 1701 o prímerí, nemusí to dlho vydržať.
„Nie je to ako bufet, kde si môžete vybrať, čo chcete,“ povedal o rezolúcii Annan. Agentúra AP jeho výrok označila za „prekvapivo ostrý“. Rezolúcia 1701 nariaďuje odchod izraelských vojsk z Libanonu, ich nahradenie libanonskými a medzinárodnými jednotkami, prepustenie zajatých izraelských vojakov aj premenu južného Libanonu na zónu, kde nebudú zbrane Hizballáhu.
Ani jeden z týchto kľúčových bodov rezolúcie nebol nateraz úplne splnený.
Na takmer dvojtýždňovom diplomatickom turné Annan navštívi aj Sýriu a Irán, teda krajiny, bez ktorých dobrej vôle sa prímerie môže zvrtnúť na ďalšiu ozbrojenú konfrontáciu. Režimy v Teheráne a Damasku sa netaja podporou Hizballáhu.
Annan je na Blízkom východe v čase, keď sa pomaly formujú medzinárodné jednotky UNIFIL 2, ktoré budú v južnom Libanone dohliadať nad dodržiavaním prímeria.
Včera sa k libanonským brehom vydala časť z talianskeho trojtisícového kontingentu. Medzinárodné jednotky sa zhromaždia v meste Nakúra, kde včera zavítal Annan. Cestou si pozrel škody napáchané izraelským bombardovaním. S Annanom sa chcel stretnúť aj vodca Hizballáhu. Podľa libanonského denníka Daily Star sa schôdzka s Nasralláhom nekonala z „bezpečnostných dôvodov“.
Včera sa Annan stretol aj s izraelskými politikmi. V Jeruzaleme si vypočul obavy, že Hizballáh sa nevzdá zbraní a tiež prijal rodiny unesených vojakov.
Autor: Tel Aviv