Z miliardovej pôžičky chce Košický samosprávny kraj použiť väčšinu na opravy ciest 2. a 3. triedy, zvyšok pôjde na rekonštrukcie škôl a kultúrnych pamiatok.ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV TASR |
KOŠICE - Košický samosprávny kraj plánuje žiadať o vyše miliardovú pôžičku od Európskej investičnej banky. Samospráva chce 1,4 miliardy korún použiť na infraštruktúru, najmä na opravu ciest.
Krajskí poslanci v pondelok schválili základné podmienky, ktoré banka úradu navrhla.
Podľa župana Zdenka Trebuľu zo Smeru je takmer polovica krajských ciest v nevyhovujúcom až havarijnom stave. Ide najmä o cesty 2. a 3. triedy. Na opravy potrebujú celkovo až štyri miliardy korún.
Banka ponúkla samospráve možnosť splácať pôžičku v priebehu 30 rokov, pričom splatnosť je možné odložiť o sedem rokov.
Marta Vajkúnyová zo župného úradu tvrdí, že kraj nepôjde za týchto podmienok „do veľkých rizík“. Podľa nej je výhodou, že nemusí ručiť žiadnym majetkom.
„Výšku úveru nám ponúkla banka na základe analýz, finančnej kondície a schopnosti kraja zvládnuť takúto výšku úverovej angažovanosti,“ povedala Vajkúnyová.
Bývalý župan a súčasný krajský poslanec za KDH Rudolf Bauer však hovorí, že kraj môže mať so splácaním problémy.
„V súčasnosti spláca 50 miliónov korún ročne za rekonštrukcie ciest. Mám obavy, aby sme nakoniec nemuseli škrtať v iných výdavkoch,“ povedal. Ročná splátka istiny by predstavovala okolo 47 miliónov korún s úrokovou sadzbou od 3,65 do 5,012 percenta.
Podľa Bauera „nie je fér, aby sme našimi neuváženými rozhodnutiami zaťažovali splácaním ešte aj naše deti“.
On sám poslancom navrhoval použiť radšej peniaze zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Uznesenie o prednostnom využívaní eurofondov však poslanci neschválili.
Naopak, koalícia, v ktorej majú väčšinu Smer a SMK, splnomocnila župana Trebuľu, aby ďalej rokoval s bankou o čo najvýhodnejších podmienkach. Samospráva chce zmluvu podpísať ešte tento rok, aby peniaze mohli čerpať už na budúci rok.
Z úveru použijú na opravy ciest 1,1 miliardy, zvyšok pôjde na rekonštrukcie škôl, kultúrnych pamiatok a ďalšie rozvojové programy. Peniaze musia vyčerpať do roku 2009.