Prezident Chirac si to nakoniec rozmyslel a namiesto dvesto vojakov ich do Libanonu pošle dvetisíc.
FOTO – REUTERS
Európania sa dohodli, koľko vojakov pošlú do jednotiek OSN v Libanone, aj na tom, že ich budú viesť Francúzi.
Po niekoľkých dňoch váhania je tak jasné, že Európania zostavia viac ako polovicu z 15–tisícových medzinárodných jednotiek, ktoré majú dohliadať nad dodržiavaním prímeria medzi Hizballáhom a Izraelom.
Najviac vojakov pošlú Taliani (3000) a Francúzi (2000). Počty z ostatných krajín sa spresňovali.
Prvé jednotky by do Libanonu mohli doraziť už na budúci týždeň, výraznejšie posily prídu v priebehu troch mesiacov.
Vyplynulo to zo záverov včerajšej mimoriadnej schôdzky šéfov diplomacií členských krajín EÚ s generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom.
K európskym jednotkám by sa mali pripojiť aj vojaci z moslimských krajín. Ich angažovanie však naráža na odpor Izraela, ktorý nechce, aby na jeho severnej hranici pôsobili vojaci štátov, s ktorými nemá diplomatické vzťahy. Že je to problém, včera priznal aj Annan.
O doplnení jednotiek by sa malo rokovať v pondelok v New Yorku. Francúzsky prezident Jacques Chirac sa však včera v Bruseli pýtal, či je nutné posielať do Libanonu 15–isíc vojakov.
Podľa neho je takýto kontingent odporúčaný rezolúciou 1701 o prímerí príliš veľký.
Velenie medzinárodných síl pripadne Francúzom v osobe generála Alaina Pelegrinniho. Ten vedie súčasné sily OSN UNIFIL. Práve jednotkám UNIFIL, ktoré OSN vytvorila pred 28 rokmi, sa nepodarilo udržať pokoj na južnej hranici Libanonu.
Pelegrinni tvrdí, že pre nedostatok ľudí aj slabý mandát a výzbroj. „Nové jednotky budú niečo úplne iné. Starý UNIFIL je mŕtvy,“ vyjadril sa pred časom francúzsky generál.
Záujem o velenie malo aj Taliansko. Napokon sa Rím a Paríž dohodli na kompromise: Francúzi budú veliť na „fronte“ a Taliani budú nad misiou dohliadať v centrále OSN.
Taliansky minister obrany Arturo Parisi pre denník La Repubblica vyhlásil, že keď sa vo februári budúceho roka skončí francúzsky mandát, mohli by ich vystriedať.
Zapojenie medzinárodných síl do riešenia blízkovýchodnej krízy je do istej miery prielomom.
Nestáva sa často, že Američania a Izrael volajú po prítomnosti vojakov OSN či Európanov v oblasti. V oboch krajinách totiž panuje istá miera nedôvery k schopnosti Európanov veci skutočne riešiť a Izrael Európu vníma ako príliš proarabskú.
Diplomati v Bruseli včera prízvukovali, že medzinárodné jednotky sa určite nebudú podieľať na odzbrojovaní Hizballáhu. A pravdepodobne ani nebudú strážiť hranice so Sýriou, ako to požaduje Izrael z obáv pred dodávaním zbraní Hizballáhu.
Kto pošle vojakov a koľko
Misia v Libanone (UNFIL) má zatiaľ 2–tisíc vojakov. Ministri zahraničia Európskej únie sa včera dohodli, že do oblasti pošlú do 9–tisíc vojakov. OSN chce posilniť kontingent celkovo až na 15–tisíc.
Francúzsko: 2000, velenie
Taliansko: 2000–3000
Bangladéš: do 2000
Malajzia: prápor
Indonézia: prápor
Nepál: prápor
Španielsko: 1000–1200
Belgicko: 400
Dánsko: najmenej dve lode
Nemecko: nebojové
jednotky
Poľsko: 250
Nórsko: 100
Fínsko: 250
(čtk, bbc)
Autor: mik