Jednotlivé druhy ľalií majú rôzne pestovateľské nároky. FOTO - AUTOR |
Pred výsadbou ľalií si musíme uvedomiť, že jednotlivé druhy sa odlišujú nárokmi na prostredie i pestovanie. Zlý rast a odumieranie spôsobuje väčšinou nevhodná pôda. Ľalie neznášajú čerstvý hnoj ani suchú pôdu. Darí sa im s "hlavou na slnku a nohami v tieni". Vhodné je preto vysadiť pri nich niektoré pokrývajúce rastliny. Väčšina druhov si vyžaduje ľahšie, mierne kyslé pôdy, podobné lesným. Ľalia zlatohlavá však potrebuje pôdu s miernym obsahom vápnika.
Pekinskú kapustu môžeme rýchliť z balíčkovaného sadiva aj koncom augusta. Zberáme ju do konca novembra. Pokles teplôt do 10 stupňov túto zeleninu neohrozí. Produkcia z jesenného rýchlenia je vhodná na priamu spotrebu, nie však na skladovanie. Semeno si udržuje vysokú klíčivosť päť i viac rokov. U nás sú dostupné odrody Nozaki, Hilton a Yamiko F1.
Reďkovka obsahuje asi 30 miligrampercent kyseliny askorbovej. Na ostatné vitamíny však nie je bohatá. Z minerálnych látok je v nej prítomný najmä vápnik, fosfor a železo. Malé množstvo horčičnej silice pôsobí priaznivo na trávenie. Reďkovka je relatívne nenáročná na teplo. Počas dlhých dní a pri vysokých teplotách rýchlo vybieha do kvetu, preto sa nehodí na letné pestovanie. Na jesenný zber ju získame zo septembrovej sejby.
Slnečné žiarenie patrí k hlavným činiteľom ovplyvňujúcim kvalitu plodov. Stimuluje diferenciáciu rodivých púčikov, ovplyvňuje pomer morfologických štruktúr, asimilačných farbív a chlorofylu v listoch. Pôsobí aj na sfarbenie ovocia, zmenšuje výskyt ich chorôb, usmerňuje premenu kyselín, zvyšuje obsah cukrov a chuťových látok, vplýva na rast ich hmotnosti a vyrovnanosť. (pav)