www má 15 rokov

Podľa aktuálnych prieskumov nemá polovica Slovákov žiadne skúsenosti s internetom. Pre druhú polovicu by bolo zase veľmi ťažké vrátiť sa do "predinternetových" čias. A pritom neboli tak dávno. Internet, jedno z najvýznamnejších médií, práve oslavuje ...

Tim Berners-Lee, autor projektu World Wide Web, jeden z "vynálezcov" internetu.

FOTO - ARCHÍV

Podľa aktuálnych prieskumov nemá polovica Slovákov žiadne skúsenosti s internetom. Pre druhú polovicu by bolo zase veľmi ťažké vrátiť sa do "predinternetových" čias. A pritom neboli tak dávno. Internet, jedno z najvýznamnejších médií, práve oslavuje 15. narodeniny. Presnejšie povedané, narodeniny oslavuje v podobe, v akej ho poznáme dnes, ako www - teda world wide web, celosvetová pavučina. Mladí ľudia, ktorí dnes surfujú po internete vysokou rýchlosťou, nezažili pionierske časy, keď nás so svetom spájal modem vydávajúci pri pripájaní typické cvrlikanie. Bola to exotická hudba, spájala nás so svetom, aj keď slimačou rýchlosťou (veď www aj prezývali world wide wait - celosvetové čakanie). Dnes sa už cez internet dá pozerať televízia, počúvať rádio, sťahovať filmy vo vysokej kvalite. Internet začal byť vážnou konkurenciou televízie. Nejde pritom len o informácie, ale aj o služby, ktoré nám uľahčujú a spríjemňujú život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vojenský výmysel

Internet - to je svet, ktorý fyzicky neexistuje, ale kam sa dá vstúpiť, prechádzať sa po ňom, získavať najrôznejšie informácie, poznávať množstvo ľudí, zažívať strhujúce dobrodružstvá.

V praxi to vyzerá menej romanticky - sú to milióny všakovako prepojených počítačov. Tých, ktoré máme v práci alebo doma, a výkonných strojov - serverov, na ktorých sa ukladajú dáta.

So spájaním počítačov začali v USA už v computerovom staroveku - v šesťdesiatych rokoch. Prvá sieť ARPANET, ktorá mala premiéru v roku 1969, bola vojenská a financovalo ju americké ministerstvo obrany. V sieti nevytvorili centrálu - myslelo sa na možnosť vojenského útoku. Ak by aj niektorý server vypadol, sieť musela fungovať ďalej. Siete sa postupne vytvárali aj na univerzitách a spájali sa.

SkryťVypnúť reklamu

V auguste 1991 zverejnil prominentný vývojár Tim Berners-Lee projekt World Wide Web, ktorý umožnil celosvetové rozšírenie internetu. Internet, ako ho poznáme dnes, je vlastne sieť sietí - malé siete vytvorili jednu, celosvetovú. Prácu s obrovským množstvom informácií umožňujú vyhľadávače. Najobľúbenejší z nich je Google, ktorý vznikol v druhej polovici 90. rokov. Vďaka nemu sa dokonca už aj v slovníkoch objavilo sloveso "vygooglovať" - teda nájsť na webe. Predtým bola obľúbená napríklad Altavista.

Rozmach siete www pomohol aj elektronickej pošte. Kým v minulosti bolo získanie elektronickej adresy problematické, už niekoľko rokov nie je problémom vytvoriť si adresu za niekoľko minút.

Naspäť cesta nemožná

Internet zjednodušil prácu zamestnancom v mnohých profesiách. Napríklad aj nám - novinárom prichádzajú každú minútu informácie z agentúr internetom. Máme možnosť porovnať si ich rýchlo s informáciami z iných zdrojov, ktoré sú tiež na internete. Aj prístup k fotografiám je oveľa jednoduchší. Samozrejme, na webe sa nájdu aj nepresné informácie (a to aj na overených stránkach), preto nie sú ani novinári neomylní.

SkryťVypnúť reklamu

Internet ovplyvnil životy miliónov ľudí. Dá sa porovnať s vynálezom kníhtlače či zavedením telegrafu a neskôr telefónu. Svet bol zrazu menší a informácie dostupnejšie. Hovorí sa, že po veku pary a elektriny prišiel vek informácií. Návrat späť je pre mnohých nemožný.

Už v projekte spred pätnástich rokov bol jednou z charakteristických vlastností internetu hypertext. To sú všeobecne známe linky, odskoky. Ak je v texte zvýraznené nejaké slovo, ponúka nám linku na stránku, kde sa o ňom dozvieme viac. A tak ďalej.

Dovtedy nič také neexistovalo. Knihu alebo článok mohol človek čítať od začiatku, od stredu alebo hoci "na preskáčku", ale vždy to bol jeden kus textu. S príchodom internetu začali byť informácie štruktúrované, čo spolu s dokonalým textovým vyhľadávaním uľahčilo ich získavanie.

SkryťVypnúť reklamu

Byť online znamená komunikovať

Kto to vravel, že internet prispieva k odcudzenosti? Hovorte to rodičom, ktorí majú deti za oceánom alebo ľuďom, ktorých partner pracovne odcestoval. Čo by si počali bez e-mailu? Na "bežnú" debatu je na internete aj niečo lepšie ako e-mail - tzv. instant messengery, teda programy, kde človek vidí, či je jeho partner online a či môže debatovať. Pritom je možný aj prenos zvuku (napríklad cez program Skype) alebo videohovory, ktoré boli ešte pred pätnástimi rokmi v sfére sci-fi. Dnes už môže mať webovú kameru každý.

Chatovanie (četovanie) s neznámymi ľuďmi nie je úplne bez rizika vďaka tomu, že internet umožňuje úplnú zmenu identity. Osemnásťročné dievča môže byť v skutočnosti päťdesiatročný muž s ktovieakými úmyslami. Všimnite si preto radu pod nadpisom Pravdy a omyly o internete.

SkryťVypnúť reklamu

Boli ste na dovolenke a chcete sa známym pochváliť s fotkami? Nemusíte každému ukazovať album. Dnes už existujú možnosti, ako veľmi jednoducho (tak, že to pochopí aj laik) publikovať fotografie na webe. Známym pošlete už len mail s adresou albumu, prípadne prístupové heslo (ak album nie je verejný) a môžu sa pozerať. V porovnaní s pozeraním klasického albumu na návšteve to má pre nich výhodu - fotky si pozrú, len ak ich naozaj zaujímajú. Takýmto spôsobom sa, samozrejme, nemusia zdieľať len fotografie, ale aj akékoľvek iné súbory, čo je zasa výhodné napríklad pre tímovú prácu, keď každý robí inde.

Pre lenivých aj pracovitých

Cez internetové obchody si môžete kúpiť tisíce vecí. S internet bankingom si spravujete účet. Online sa dajú objednávať letenky. Elektronický podpis sľubuje, že po úradoch budeme môcť "behať" bez toho, aby sme sa zdvihli zo stoličky. Sieť nás rozmaznáva. A keď už takto ušetríte veľa času, môžete ho využiť napríklad na blogovanie. Blogy sú dôležitým fenoménom súčasnosti. Každý, kto chce, môže mať svoje noviny či verejný denníček (blog je skratka pre web log - internetový denník). Takéto blogy môžu mať aj mimoriadnu informačnú hodnotu, ak ich napríklad píše priamy účastník vojnového konfliktu, člen špičkového vývojového tímu Microsoftu alebo novinár, ktorý píše osobnejšie ako iné články tie, za ktoré ho platia. Weblogy vyvolali na jednej strane nadšenie - hovorilo sa o nich ako o novej forme žurnalistiky. Kritici im zasa vyčítajú, že sú produktom amatérskych grafomanov. Faktom je, že sa dá nájsť veľa weblogov ľudí, ku ktorým máte blízko (napríklad v rámci projektu blog.sme.sk).

SkryťVypnúť reklamu

Aj "klasické" noviny sú však na internete iné. Takmer všetky redakcie totiž umožňujú pri článkoch verejnú diskusie, v ktorých sa síce nájde kopa balastu, ale aj podnetné myšlienky. V niektorých prípadoch diskusie priam dopĺňajú článok (napríklad ak sa v počítačovom magazíne píše o nejakom softvéri, v diskusii dajú odborníci tipy aj na alternatívne riešenia).

Tiene internetu

Internet, samozrejme, nie je idylickým miestom, také na zemi nie je. Web priniesol špecifické problémy. V posledných rokoch je aktuálny problém narušenia súkromia a únikov citlivých dát. Kto je na sieti a nemá v počítači nainštalovaný softvér proti nelegálnemu vniknutiu, akoby nechával svoj majetok na lavičke pred domom.

Špeciálnu kategóriu ľudí uspokojuje programovanie deštrukčných programov - vírusov, červov či trójskych koní, ktoré sa šíria aj e-mailmi, takže opatrnosť pri otváraní príloh v neznámych e-mailoch je nevyhnutná. Fenoménom súčasnosti je aj nevyžiadaná pošta - spam s reklamným obsahom, prípadne so snahou podvodným spôsobom vylákať peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Aj nelegálne šírenie hudby a filmov dostalo s nástupom internetu nové možnosti. Digitalizácia a rýchly internet umožňujú vo výmenných sieťach zohnať zadarmo takmer akúkoľvek pesničku či film. Vydavateľstvá a filmové distribučné spoločnosti protestujú, pretože tým prichádzajú spolu s umelcami o peniaze. Niektoré firmy však nabehli na moderný systém predaja hudby. Ľudia nekupujú cédečká, vlastne mačku vo vreci, ale priamo pesničky cez internet, ktoré si predtým vypočujú.

Svet na sieti

Internet nie je inštitúcia, nikto ho nevlastní, nemá centrum, neexistuje žiaden "mozog internetu", ktorý by sa dal vypnúť. Internet nikto nevymyslel a nemá "gazdu" v pravom slova zmysle. Je to v podstate model sveta. Má svoju vedeckú obec, biznismenov, strednú vrstvu, umelcov, underground i nekalé živly. Obchodné centrá, miesta oddychu aj vykričané štvrte. Všetko závisí od toho, aký typ informácií a služieb chceme. Internet je tvárny, objavuje sa aj tam, kde sme ho predtým nemali, napríklad na displejoch mobilných telefónov. Začína byť neoddeliteľnou súčasťou domácej aparatúry. Televízor, audio a videozariadenia, herná konzola a domáci počítač s rýchlym internetovým pripojením sa spájajú v jeden systém.

SkryťVypnúť reklamu

Preteky s fantáziou

"Internet je fascinujúci objekt na skúmanie," hovorí informatik a vysokoškolský pedagóg František Gyárfáš, pre ktorého je internet aj témou v publicistických prácach a literárnych dielach. "Veda sa podchvíľou láme na jeho veľkosti, rýchlosti rastu a prispôsobivosti. Internet beží preteky s fantáziou. A často vidíme stáť pri ceste udýchané fantázie, ktoré to tempo nevydržali. Internet je ako voda po pretrhnutí hrádze. S nesmiernou rýchlosťou, dôkladnosťou a neúprosnosťou zaplavuje informačné priestory, vyplavuje kúty a vypĺňa diery. V priebehu najbližších pár desaťročí (a možno iba jedného, dvoch) sa spojí celý informačný priestor, ktorý tu pracne vyrábame už tisícročia. Informačné bohatstvo, ktoré sa pred pár storočiami z kapacitných dôvodov vymklo z rúk polyhistorov, sa znovu spojí do jedného celku. Všetky informácie sveta sa stanú jedinou knihou, čitateľnou na nekonečne mnoho spôsobov. Čo sa stane potom, uvidíme. Ale určite budeme mať do toho čo povedať."

SkryťVypnúť reklamu

 

Spoločnosť Google sa preslávila rovnomenným vyhľadávačom. V snahe získať lukratívny čínsky trh však pristúpila na požiadavku čínskej vlády filtrovať informácie. Táto bezprecedentná cenzúra internetu vyvolala demonštrácie v Tibete. FOTO - SITA/AP

FOTO

Verejné bezdrôtové siete Wi-Fi umožňujú pripojiť sa na internet vysokou rýchlosťou aj na námestí. FOTO SME - PAVOL MAJER

Fenoménom súčasnosti sú internetové kaviarne. Aj tí, čo nemajú počítač alebo pripojenie na internet, tu môžu využívať internet a elektronickú poštu. FOTO - ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 496
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 173
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 786
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 992
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 529
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 772
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu