Na dovolenke, keď partneri trávia väčšinu času spolu, môžu vznikať hádky aj kvôli maličkostiam - žena si chce napríklad dlhšie pospať a muž chce ísť hneď ráno na výlet. Partneri sú potom mrzutí, otrávení, trucujú. A pritom nemôžu jeden pred druhým ujsť do práce alebo do svojho kútika. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Leto sa pomaly blíži ku koncu. Mnohí ľudia majú dovolenku za sebou, cítia sa oddýchnutí a zrelaxovaní. Nie pre každého sú však prázdniny obdobím pohody.
Dovolenka môže byť aj poriadnym stresom. Figuruje dokonca aj v stupnici stresových faktorov Holmesa a Rahea, v ktorej má maximum - 100 bodov úmrtie partnera. Dovolenka má síce "len" 13 bodov, je však jedinou položkou stupnice označovanou za relax.
O dovolenkových problémoch vedia veľa najmä psychológovia. "Vždy po dovolenkovej k sezóne chodí k nám do psychologickej poradne množstvo rozhádaných dvojíc," hovorí psychológ Ivan Valkovič. Podľa neho by bolo ideálne, keby partneri pred dovolenkou absolvovali v poradni nácvik konštruktívnej hádky. "Určite by sa im to zišlo aj do ďalšieho života."
Partnerské hádky
Psychologička Ľubica Sládeková vidí príčinu partnerských nezhôd počas dovolenky takto: "Ak partneri normálne neriešia problémy a potláčajú emócie, môže ich dovolenka nepríjemne zaskočiť. Nemôžu totiž jeden pred druhým ujsť do práce alebo do svojho kútika. Bývajú mrzutí, trucujú, odmietajú chodiť na výlety. Na dovolenke s priateľmi znepríjemnia pobyt aj iným."
Na dovolenke môžu vznikať hádky aj kvôli na prvý pohľad nezmyselným nedorozumeniam - žena si napríklad chce dlhšie pospať a muž je už o siedmej ráno pripravený na výlet. "Poznám takéto prípady osobne a môžem povedať, že po pár dňoch bývajú z toho obidvaja riadne otrávení," hovorí Ľubica Sládeková.
Ideálnu dovolenku nemali tento rok ani dvadsaťsedemročný Tomáš a dvadsaťpäťročná Slávka z Bratislavy. Napriek tomu, že išlo o ich prvú dovolenku a veľmi sa na ňu tešili. Na Kréte sa totiž zoznámili so slovenskou dvojicou približne v ich veku a skamarátili sa. "Tomáš je oveľa spoločenskejší, tak s nimi začal hneď vo veľkom komunikovať," hovorí Slávka. "Mne sa to veľmi nepáčilo, myslela som si, že na dovolenku ideme len my dvaja. Mala som pocit, že ja mu už nestačím, keď sa musí vykecávať s cudzími ľuďmi. Väčšinou som len sedela pri stole a hovorila málo. Najhoršie bolo, keď sa raz pri víne začali baviť o tom, ako sme sa zoznámili a podobne. To sú podľa mňa veci, ktoré sa nehovoria hocikomu. Keď sme potom išli do izby, tak sa to všetko zo mňa vysypalo, vyčítala som mu aj to, čo som mu ani vytknúť nechcela. Teplo a alkohol tiež zapôsobili, a tak sa na mňa oboril aj on. Na druhý deň sme okolo seba chodili bez slova, napätie povolilo až na ďalší deň. Ale som z toho nešťastná ešte aj teraz, cítim, že to medzi nami stále visí."
Ani nápad ísť na trojgeneračnú dovolenku - vziať aj starých rodičov a odrastené deti - nemusí podľa Ľubice Sládekovej dopadnúť najlepšie. Mladí sa ťažko prispôsobujú starým.
Spory môžu vznikať aj vtedy, keď sa partneri nevedia dohodnúť, či ísť na dovolenku sami alebo s priateľmi. Tiež nemusí dobre dopadnúť, ak ide dvojica na dovolenku s priateľmi len jedného z nich. Ten druhý sa môže cítiť odstrčený, prípadne nerozumie témam rozhovorov.
Psychologička pozná aj takzvané dovolenkové obete, keď jeden partner má radšej napríklad hory a druhý more. Dohadujú sa, kam pôjdu, a vyhrá silnejší z dvojice. Na budúci rok sa to zopakuje. "Toto sa v psychike človeka zbiera, až raz vybuchne. Na dovolenke sa skrátka vyplaví všeličo, a musíme byť na to pripravení."
Dvojiciam, ktoré žijú spolu už dlhší čas, odporúča Ivan Valkovič aj samostatné dovolenky, ktoré pôsobia na vzťah priaznivo.
Dovolenka nemusí znamenať, že rodina bude na seba "nalepená". "My s manželom radi spoznávame okolie, naše tri deti však nejaké vykopávky vôbec nebavia. Preto sme to vymysleli tak, že jeden deň sa stará o deti on a ja si dám sólo výlet, inokedy má zasa výlet on. Jeden - dva takéto ,opušťáky' v priebehu dovolenky sú veľmi osviežujúce," hovorí Jana z Piešťan.
Krátke lásky
Typickým letným javom, ktorý sa často končí slzami, sú dovolenkové lásky. Dievča trávi dovolenku samo, zapáči sa jej miestny mladík, často to býva plážový playboy, času je dosť. Po pár krásne strávených dňoch a nociach sa zamilované dievča vráti a uvedomí si, že jej láska je ďaleko, a to bolí. Môže to však byť aj horšie. "Poznám ženy, ktoré si z dovolenky doniesli nemanželské dieťatko. Otec je neznámy," hovorí psychologička Jolana Kusá.
Letné lásky sú spravidla krátkodobé. Potvrdzuje to aj vysokoškoláčka Eva. "Asi pol roka po rozchode s priateľom som išla sama do Chorvátska. Zoznámila som sa tam s miestnym chlapcom, bolo mi s ním dobre. Najprv som to brala ako nezáväzný flirt, ktorý mi pomáhal vypĺňať prázdno. Asi som nemala dovoliť, aby sme sa začali milovať, vtedy som sa do neho už zaľúbila. Aj keď si dnes občas vymeníme e-mail, je mi jasné, že u nich sa leto ešte neskončilo a na pláži sa dajú nájsť iné baby."
Znásilnenia
Celoživotnú traumu môže pre ženu znamenať znásilnenie. Hoci k znásilneniam dochádza počas celého roka, v lete ich počet stúpa. "Teplejšie letné mesiace rozširujú možné miesta pohlavného styku o parky, lúky, lesy a iné miesta pod holým nebom, ktoré v zime len ťažko prichádzajú do úvahy," hovorí sexuológ Róbert Máthé. "No a navyše, poodhalené ženské telo tiež prispieva k vzostupu chuti na milovanie. V tom šťastnejšom prípade so ženou, ktorá s pohlavným stykom súhlasí. Problémom je, keď si muž vynucuje pohlavný styk so ženou, ktorá s ním nesúhlasí."
Niektorí odborníci odporúčajú ženám a dievčatám, aby sa neobliekali príliš vyzývavo, keď idú na menej bezpečné miesta, aby tam chodili v mužskom sprievode a podobne. Mnohé ženy to však považujú za diskriminačné - prečo by sa nemohli obliekať tak, ako chcú, a chodiť tam, kam chcú - bez dozoru? Problém je predsa na strane mužov.
"Najlepšou prevenciou znásilnenia je vyhnúť sa mu," hovorí Róbert Máthé. "Neznamená to, že by sa žena nesmela obnažovať, alebo nadväzovať nové známosti, ale to, že by sa nemala sama ocitnúť v intímnej situácii s mužom, o ktorom nie je presvedčená, že bude rešpektovať jej odmietnutie. Treba totiž počítať s tým, že muž si môže veľa sľubovať od prijatia pozvania na drink, od súhlasu s odprevadením domov. Prevencia je teda v zbytočnom neriskovaní. Nechcem tým ospravedlňovať mužov-násilníkov, chcem však poukázať na situácie, ktoré násilnému správaniu niektorých mužov napomáhajú."
"V obliekaní sa v lete nijako neobmedzujem a nerobí to ani jedna moja kamarátka," hovorí devätnásťročná Martina. Nosím však so sebou slzný plyn, niektoré kamarátky majú aj vyskakovací nožík. A nikdy nechodím z diskoték sama."
"Je dobré mať vždy so sebou dvesto korún na taxík ako rezervu. A vždy nabitý mobil, aby sa dal taxík zavolať," hovorí Martinina kamarátka Jana.
Neznámi páchatelia majú na svedomí menšiu časť znásilnení, násilníkmi sú väčšinou muži, ktorých žena pozná.
"V tejto súvislosti prichádza do úvahy viac možností," hovorí sexuológ. "Muž si mohol situáciu, v ktorej sa so ženou ocitol, vykladať mylne, prípadne jej signály vôbec ,nečítal', len konal. Nemožno však vylúčiť ani situáciu, keď žena naozaj naznačovala určitú povoľnosť, hoci ešte nebola jednoznačne rozhodnutá, že to chce. Keď je potom klasické dobyvateľské správanie muža, neraz aj pod vplyvom alkoholu, prehnané a muž nerešpektuje ani rázne nie, môže sa to skončiť veľmi nepríjemne až tragicky. V takejto situácii žene neodporúčam vyhrážanie sa udaním a ak je to len trochu možné, najvhodnejšou obranou je útek. K aktívnej obrane by sa mali odhodlať len ženy, ktoré majú výcvik v sebaobrane."
Nervozitu na dovolenke môžu spôsobovať aj preplnené pláže. Najmä ak jeden z partnerov túžil po inom type dovolenky, ale musel sa prispôsobiť. FOTO - ČTK