Paroubek (vľavo) a Kalousek dohodli spoločnú vládu.
FOTO – ČTK
vom Kalouskom.
S Topolánkovou ODS naopak Paroubek rokovania definitívne skončil. Vraj sa nemohli dohodnúť na programe.
Paroubkom vedená menšinová vláda sociálnych demokratov a ľudovcov by mala v 200-člennej dolnej komore len 87 poslancov a bude sa musieť opierať o komunistov.
Paroubek sa o vládnutie s tichou podporou krajnej ľavice usiluje už dlho. ČSSD a KSČM však majú dohromady iba sto poslancov, a tak by na vládnutie potrebovali ďalšiu stranu alebo aspoň jedného poslanca z inej strany.
Všetky ostatné demokratické strany sa však dosiaľ odmietali zúčastniť vo vláde, ktorá by spolupracovala s komunistami. Platilo to aj pre ľudovcov, pre ktorých bol odpor ku komunistom veľmi silný.
Vysvetlením zmeny názoru je okrem tradičnej snahy ľudovcov byť v akejkoľvek vláde Kalouskovo vyhlásenie, že sa prioritou novej vlády stane zmena volebného systému na čistý pomerný. Na rokovaniach s Topolánkom naopak Paroubek presadzoval posun volebného systému smerom k väčšinovému. To by pomohlo veľkým stranám a, naopak, mohlo zlikvidovať malé.
Pre zachovanie politickej plurality sú vraj ľudovci ochotní umožniť aj vznik vlády, ktorá získa dôveru vďaka komunistom. Strašenie zmenou volebného systému bola iba Paroubkova taktika, ako dotlačiť ľudovcov k dohode, vyhlásil Martin Bursík, šéf druhej menšej strany – zelených.
ODS odmietla Paroubkovo tvrdenie, že rokovanie s nimi skončili pre programovú nezhodu.
Podľa vyhlásenia strany je pravou príčinou nedohody túžba Jiřího Paroubka po moci, bez ohľadu na výsledky volieb. Požadoval pre svoju stranu posty na ministerstvách, v štátnych podnikoch a v polícii.
ODS vyzvala všetkých „skutočných demokratov vo všetkých politických stranách“, aby spolu zabránili návratu komunistov k moci.
Autor: pm