Vojak mierových síl OSN z Ghany stráži na juhu Libannu v meste Naqoura.
FOTO –ČTK/AP
Svetová organizácia bola totiž sklamaná slabým ohlasom Európanov na požiadavku vytvoriť 15–tisícovy kontingent, ktorý by spolu s libanonskými vojakmi udržoval podmienky prímeria na hraniciach Libanonu s Izraelom. Prímerie uzavreté po mesiaci konfliktu medzi šíitským hnutím Hizaballáh a židovským štátom trvá už 11 dní.
Napriek tomu, že sa relatívne dodržiava, analytici tvrdia, že bez silnejšieho zastúpenia medzinárodných síl v nárazníkovej zóne, sa môže každú chvíľu zvrhnúť na ďalšie kolo násilností. Fínske predsedníctvo únie preto vyzýva členské krajiny, aby sa zmobilizovali a dnes jasne oznámili, či a koľko vojakov pošlú. Fíni by chceli, aby niektoré jednotky do Libanonu prišli na budúci týždeň.
Niektoré európske vlády svoje váhanie k prípevku do jednotiek odôvodňujú tým, že ich vojaci už pôsobia v iných misiách. Iné zase nevyjasneným mandátom medzinárodných síl a obavami, že ich vojaci sa v prípade vyhrotenia konfliktu dostanú medzi paľbu Hizballáhu a Izraela.
Znepokojenie vyvoláva aj vyjadrenie sýrskeho prezidenta Bašira Assada, podľa ktorého rozmiestnenie medzinárodných jednotiek pri hraniciach jeho krajiny bude Damask hodnotiť ako nepriateľský akt. Assad sa tiež vyhrážal zablokovaním sýrskej hranice s Libanonom. Izrael však požaduje, aby sa medzinárodné sily zhromaždili aj pri Sýrii a zabránili tak dodávkam zbraní Hizballáhu.
Včera sa napriek tomu očakávala pozitívna správa. Francúzsky prezident Jacques Chirac mal v televíznom prejave vyhlásiť, že Paríž pošle do Libanonu predsa len viac vojakov ako pôvodne avizoval. Jeho pôvodná ponuka 200 vojakov sa považovala za zlý žart od krajiny, ktorá má v Libanone tradične vplyv aj relatívnu dôveru miestnych obyvateľov.
Francúzom medzitým aktívni Taliani, ktorí chcú poslať 3000 mužov, „ukradli“ velenie medzinárodným jednotkám.
Krajiny zvažujúce účasť:
Španielsko, Fínsko, Dánsko, Nemecko, Grécko, Belgicko, Slovinsko - väčšina ponúka námorné sily
Slovensko chce poslať lekárov
Turecko, Čína, Nový Zéland, Nepál
Izrael nechce Indonéziu a Malajziu, nemá s nimi diplomatické vzťahy
Autor: mik