Minister dopravy Vážny odmieta obvinenia zo strany TwoOne, že jeho rezort nespolupracuje na naplnení zmluvy. Jeho cieľom je však to, aby letisko v Bratislave ostalo v rukách štátu.
ILUSTRAČNÉ FOTO – REUTERS
BRATISLAVA - Viedenské letisko Schwechat sa v spore so slovenskou vládou obráti aj na rozhodcovský tribunál, ktorý rieši spory o ochranu investícií.
Schwechat, ako súčasť konzorcia TwoOne, vyhral tender na privatizáciu bratislavského letiska. Nová vláda však od privatizácie chce odstúpiť, pretože konzorcium nepredložilo do 15. augusta súhlas Protimonopolného úradu s predajom 66 percent akcií letiska. Očakáva sa, že úrad rozhodne do 15. septembra, čo je termín pre Fond národného majetku, aby odstúpil od zmluvy s TwoOne.
Penta: Slovensko môže prísť o miliardy
Viedeň sa aj napriek tomu, že investícia konzorcia do letiska v Bratislave nie je skončená, opiera o medzinárodnú zmluvu o ochrane investícií. „TwoOne zastáva názor, že slovenská vláda túto zmluvu porušuje,“ povedal Jozef Oravkin zo skupiny Penta, ktorá je súčasťou konzorcia. Podľa Oravkina predstavuje aj samotná investičná zmluva aktívum, ktoré je možné zahrnúť pod pojem investícia. Zmluva je zatiaľ stále platná. „Slovensko môže prísť na súde o miliardy korún,“ hovorí.
Ako príklad spomenul žalobu spoločnosti CME proti Česku. Firma vtedy vysúdila v medzinárodnej arbitráži asi 10 miliárd českých korún. Zmluva o ochrane investícií rozhodla aj spor Slovenska s ČSOB, ktorý banka vyhrala a zinkasovala od štátu takmer 25 miliárd. Nešlo však o investície v takom štádiu rozpracovania, ako je to v prípade predaja Štefánikovho letiska.
Zlyhala ochrana investícií?
TwoOne už pred pár dňami ohlásilo, že pôjde aj na arbitrážny súd do Paríža.
Slovensko zažaluje, že jeho ministerstvo nedodržiava privatizačnú zmluvu. Oravkin z Penty považuje za absurdné, že ministerstvo na stredajšom stretnutí s predstaviteľmi TwoOne formálne deklarovalo záujem spolupracovať pri napĺňaní zmluvy, a po skončení stretnutia jeho predstaviteľ verejne vyhlási, že cieľom rezortu je, aby letisko zostalo v rukách štátu.
Minister dopravy za Smer Ľubomír Vážny odmieta obvinenia, že ministerstvo nespolupracuje. „Vždy sme písomne reagovali na podnety TwoOne,“ tvrdí. Povedal, že podľa názoru rezortu dopravy a privatizačného poradcu Meinl Bank to zatiaľ vyzerá tak, že konzorcium v arbitráži neuspeje.
TwoOne si v oboch podaniach verí. „Medzinárodná zmluva o ochrane investícií je silnejšia ako privatizačná zmluva. Tu vidíme svoje šance podstatne lepšie,“ povedal Oravkin.
Po zmene vlády konzorcium predpokladá, že Protimonopolný úrad zamietne predaj akcií bratislavského letiska Viedni. V takom prípade sa odvoláme na radu úradu, povedal Oravkin. Rada by podľa neho nemala byť ovplyvniteľná.
Vážny akékoľvek obvinenia, že by premiér Robert Fico, alebo on sám tlačili na Protimonopolný úrad, odmieta: „Je to absolútny nezmysel.“