Nataschu Kampuschovú polícia odviezla na bezpečné miesto. Na obrázku dole je na snímke z roku 1998, podľa ktorej ju hľadali. V strede je jej únosca.
FOTO – REUTERS, ČTK/AP
V Rakúsku sa našlo dievča, ktoré pred ôsmimi rokmi záhadne zmizlo. Keď mala Natascha Kampuschová desať rokov uniesol ju na ceste do školy neznámy muž. Odvtedy ju držal v podzemnej garáži vo svojom dome v obci Strasshof neďaleko Viedne. Polícia ju po celý čas márne hľadala.
Únosca samovrah
V stredu popoludní sa však v rakúskej obci Strasshof objavilo dospelé vystrašené dievča, ktoré o sebe tvrdilo, že je Natascha Kampuschová. Jej únosca Wolfgang Priklopil (44), ktorého už hľadala polícia, pár hodín nato spáchal samovraždu. Na predmestí Viedne skočil pod vlak. O prípade informujú všetky rakúske médiá.
Nataschinu totožnosť potvrdili jej rodičia. Podľa denníka Der Standard ju identifikovala tiež jazva, ktorú mala už ako malé dieťa, a cestovný pas, ktorý polícia neskôr našla v dome, kde ju únosca osem rokov držal. Oficiálne Nataschinu totožnosť potvrdia testy DNA. Únoscovi po smrti našli vo vrecku kľúče od jeho červeného BMW, ktoré policajti zadržali pri nákupnom stredisku Donauzentrum.
Nataschi sa podarilo utiecť celkom náhodou. Priklopil odišiel vybavovať záležitosti okolo pozemku a zabudol ju zamknúť. Dostala sa von, do záhrady susedov. Tí, keď na svojom pozemku uvideli pobehovať zmätené cudzie dievča, ihneď zavolali políciu.
Vypočúvali ho, dom neprehľadali
Dievča Priklopil uniesol vo Viedni v marci 1998, keď išla do školy. Jediný svedok, 12-ročná školáčka, vtedy tvrdila, že videla Nataschu ako ju niekto vtiahol do bielej dodávky. Polícia po celej krajine vypočula viac ako tisíc majiteľov podobných áut. Bol medzi nimi aj skutočný únosca.
Vtedy 36-ročný, slobodný technik vypovedal, že dodávku používa na stavebné práce v obci. Auto bolo plné stavebného šrotu a polícia údajne nemala dostatok dôkazov, aby mu prehľadala dom.
Štokholmský syndróm
Osem rokov väzenia v podzemnej garáži spôsobilo Nataschi ťažkú psychickú poruchu. Momentálne je podľa rakúskej tlače na „bezpečnom mieste“ v starostlivosti psychológov. Trpí na takzvaný štokholmský syndróm, čo znamená, že si počas násilného držania vytvorila k únoscovi citový vzťah.
Nikto si nič nevšimol
Vyšetrovanie ukazuje, že ľudia z blízkeho okolia si na Nataschu spomínajú. Niektorí ľudia ju počas ôsmich rokov videli. Nevedeli však, žeide o unesenú osobu. A ona nikdy nikoho nepožiadala o pomoc.
Priklopil tiež nebol podozrivý, údajne bol veľmi tichý a nekonfliktný typ. So susedmi sa takmer vôbec nestýkal. S Nataschou sa dokonca stretla aj jeho matka, ktorá údajne nemala ani potuchy o tom, že jej syn uniesol dievča.
Prvé roky bola Natascha podľa vlastnej výpovede zavretá v garáži a vôbec nesmela vychádzať von. V poslednom čase však bola spolu so svojím väzniteľom aj nakupovať. Bola natoľko vystrašená, že sa od neho nepohla ani na krok.
V garáži, kde ju únosca držal, je aj záchod a kúpeľna, posteľ a polícia našla aj police s detskými knihami. Všetko v akomsi bunkri, ktorý bol zavretý hrubými trezorovými dverami.
Šanca na normálny život
Podľa polície bolo dievča vystavené častému fyzickému násiliu a pravdepodobne aj sexuálnemu zneužívaniu. Vyšetrovatelia sú však prekvapení, že Natascha normálne hovorí a artikuluje a nato, že bola zavretá osem rokov má celkom dobrú slovnú zásobu.
Podľa jej slov ju Priklopil učil, mohla počúvať rádio, televíziu smela pozerať zriedka. Psychiater Max Friedrich denníku Die Presse povedal, že Natascha má šancu viesť opäť normálny život. „Izolácia je jedna z najhorších foriem mučenia. Čaká ju dlhá cesta, keď však bude pracovať s terapeutmi, mohlo by sa jej to podariť.“
Po celom svete sa hľadajú tisícky detí
Ročne zmiznú v Európskej únii a Spojených štátoch amerických tisícky detí. Niektoré sa objavia až po rokoch, niektoré sa nenájdu nikdy. Často sú obeťami násila a sexuálneho zneužívania.
Podľa Európskej komisie zmizlo v roku 2005 v Taliansku 1850 detí, v Belgicku 1022. Vo Veľkej Británii sa podľa odhadov ročne hľadá 70-tisíc detí. Väčšina z nezvestných ušla z domu. V Británii však vlani zaregistrovali 846 únosov.
Na americkej internetovej stránke missingkids.com, kde sú fotky a údaje o zmiznutých deťoch, vyvinuli špeciálny softvér, ktorý ich umelo necháva „starnúť“. Mnohé z nich totiž hľadajú roky, počas ktorých sa mohli zmeniť a už nezodpovedajú obrazu na starých snímkach. Vďaka novej technológii už v USA našli 200 stratených detí.
(jah)