V Kunešove sa k nemeckej národnosti prihlásilo len 19 percent občanov.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
„Pokles bol veľmi rýchly, pričom hlavný dôvod vidím v prirodzenom úbytku starých obyvateľov,“ hovorí starosta Ján Ihring. Pri sčítaní ľudu v roku 1991 sa takmer tretina obyvateľov Kunešova prihlásila k nemeckej národnosti, o desať rokov to už bolo len devätnásť percent.
Dnes sú obcou s najväčšou nemeckou menšinou neďaleké Krahule, kde ich žije 25-percent.
Deti z nemeckých rodín v Kunešove už často neovládajú ani miestny dialekt, ani spisovnú nemčinu.
„Sú také rodiny, čo sa medzi sebou ešte aj dnes zhovárajú miestnym dialektom, no je ich z roka na rok menej,“ povedal Ihring. V dedine chce zorganizovať kurzy nemčiny, ale bojí sa, že „mladí už veľký záujem mať nebudú“.
Súhlasí s ním aj obyvateľ obce Jozef Neuschl, ktorý starý kunešovský dialekt ovláda a snažil sa ho naučiť aj svoje deti.
Jeho syn študuje v Nemecku a hoci má bližšie k spisovnej nemčine, dohovorí sa aj miestnym dialektom.
Starosta tvrdí, že nezáujem mladých o jazyk a kultúru predkov nie je možné ovplyvniť.
„Vyrástli v inom prostredí ako ich predkovia. S nemčinou sa stretávali iba zriedka, hoci v posledných rokoch sa aj v blízkej Kremnici podmienky na vyučovania nemčiny zlepšili.“
Pred druhou svetovou vojnou mal Kunešov dvetisíc obyvateľov, dnes len necelé tri stovky. Z pôvodného nemeckého obyvateľstva ostala len malá časť. „Povojnová situácia bola veľmi zložitá a jej dôsledky vidieť dodnes,“ povedal Ihring.
Tvoria iba 0,3 percenta obyvateľov
Na Slovensku žije len okolo desať– až dvanásťtisíc občanov nemeckej národnosti, čo je približne 0,2 až 0,3 percenta. Pred druhou svetovou vojnou tvorili 150-tisícovú menšinu.
Podľa predsedu Karpatskonemeckého spolku na Slovensku Ondreja Pössa je ťažké predpokladať, ako sa bude počet obyvateľov nemeckej národnosti ďalej vyvíjať. Jedinou obcou, ktorá prekročila po poslednom sčítaní ľudu 20-percentnú hranicu sú Krahule.
Najviac karpatských Nemcov žije v bývalom Hauerlande - nemeckom ostrove na strednom Slovensku, v oblasti Spiša, v Bratislave a okolí.
(eta)