Asafa Powell na tlačovej konferencii v predvečer bruselského mítingu. FOTO - REUTERS
BRUSEL, BRATISLAVA - Šanca zdvihnúť si stav finančného konta sa po dnešku niektorým atlétom premení na istotu. Tradične vypredaný, takmer 50-tisícový bruselský Štadión kráľa Baudouina hostí piaty míting seriálu Zlatá liga. Päť víťazstiev je minimálny počet na podiel z miliónového jackpotu.
Už štyri majú jamajský šprintér Asafa Powell, americkí štvorstovkári Jeremy Wariner a Sanya Richardsová i etiópska vytrvalkyňa Tiruneš Dibabová. Kto z nich vyhrá aj na dnešnom Memoriáli Iva Van Dammeho, s určitosťou sa ocitne aspoň na jednej výplatnej páske.
Tohto roku budú až dve. Pol milióna amerických dolárov sa rozdelí medzi tých, ktorí vyhrajú svoju disciplínu na piatich mítingoch seriálu: okrem spomínaného kvarteta sa to môže podariť ešte etiópskemu vytrvalcovi Kenenisovi Bekelemu a panamskému diaľkárovi Irvingovi Saldanovi (zatiaľ prehrali len raz). Víťazi všetkých šiestich podujatí Zlatej ligy si navyše rozdelia ďalšieho pol milióna.
V hre už nie je ani jediný Európan. Vlani bola úplne iná situácia: všetkých šesť mítingov ako jediná vyhrala ruská trojskokanka Tatiana Lebedevová a zobrala celý milión dolárov.
Belgická atletika má dnes dva dôvody na oslavy.
Prvý ponúkli ziskom troch zlatých medailí na nedávnych majstrovstvách Európy dve ich atlétky: šprintérka Kim Gevaertová (100 a 200 m) a výškarka Tia Hellebautová. Senzáciou bolo najmä víťazstvo skokanky, ktorá až do začiatku leta pokladala za hlavnú disciplínu sedemboj. Na Zlatej lige ešte nikdy nevyhrala: v Oslo aj v Ríme skončila druhá (198, resp. 200), v Paríži tretia (200) a naposledy v Zürichu šiesta (194).
Navyše, míting slávi jubileum, uskutoční sa tridsiaty raz. Premiéru zažil v auguste 1977, osem mesiacov po tragickej smrti skvelého strednotratiara Iva Van Dammeho. Dvojnásobný strieborný medailista montrealskej olympiády sa ako dvadsaťdvaročný stal obeťou havárie na juhu Francúzska, keď sa vracal zo sústredenia.
Za tri desaťročia sa na mítingu zrodilo desať svetových rekordov. Organizátori veria, že dnes k nim pribudne ďalší. Keď padne, bude sa počas obvyklého koncertu na záver (tentoraz v podaní Chico a The Gypsies) zadarmo čapovať pivo, sľubuje jeden zo sponzorov, pivovarnícky koncern InBev.
Belgičania sa najviac spoliehajú na kenského stípliara v katarskom drese Saífa Saída Šahína, ktorý predvlani v Bruseli zabehol 3000 m prek. za rekordných 7:53,63. Na tento čas útočil už v Zürichu, no neúspešne. "Všetko bolo perfektné do chvíle, keď tretí vodič striedal druhého. Potom tempo kleslo a ja už som ho nestihol zachrániť," vravel. Teraz má Šahín ešte väčšie problémy so zajacmi, lebo pomoc mu odriekol Keňan Peter Koech.
Asafa kúpil obraz - bude mu pripomínať rekord?
Zo šprintérskeho kráľa Asafu Powella sa vykľul milovník umenia. V Bruseli si na dražbe za 5000 eur kúpil obraz s bežeckým motívom. "Umenie ma zaujímalo už v škole. Tento je tretí do mojej malej domácej zbierky," povedal belgickým novinárom. Asi zavážilo aj to, že výnos z dražby pôjde na boj proti AIDS v Namíbii.
Powell si predvlani v Bruseli zabehol osobný rekord 9,87. Dnes je o desatinu ďalej: pred týždňom v Zürichu už tretí raz v kariére zabehol stovku za 9,77. "Nejaké stotinky by som ešte mohol ubrať," myslí si. "Niektorí tvrdia, že by som sa mal lepšie predkláňať, keď pretínam cieľ. Ja si však myslím, že najväčšie rezervy mám uprostred trate. Na zlep-šení v pasáži 40 - 60 metrov po štarte pracujem od začiatku sezóny."
"Len nech neprší. Chlad mi až tak neprekáža," cituje Powella denník La Libre Belgique. Meteorologická predpoveď na dnes večer je však pesimistická. (mo)