kto nevyjadril. Svetové spoločenstvo ponúklo Iránu za zastavenie jadrového programu ekonomické výhody.
Diplomati sa vyhovárali, že dokument študujú a snažia sa pochopiť jeho nuansy. Priznali však, že Irán sa obohacovania uránu vzdať nemieni. Najviac naznačili Francúzi. Minister zahraničia Philippe Douste-Blazy vyhlásil, že podmienkou pre začiatok dialógu s Iránom je, že sa vzdá jadrového programu.
Iránsky jadrový program Západ považuje za pokus klerikálneho režimu získať jadrovú bombu. Teherán tvrdí, že mu ide o mierové využitie jadra a na program má právo. Definitívnu odpoveď má Irán dať do 31. augusta. Ak bude negatívna, hrozia mu ekonomické a diplomatické sankcie Bezpečnostnej rady OSN. Aké budú, rozhodne rezolúcia rady a na to Irán čaká. Nie všetci jej členovia sú ochotní Irán trestať, aj keď všetci tvrdia, že Teherán zašiel priďaleko .
Nejasná utorková odpoveď, ktorá nie je definitívnym zabuchnutím dverí, môže byť podľa analytikov iránskym pokusom rozbiť jednotu rady. Denník New York Times napísal, že Američania, ktorí sú k Teheránu najprísnejší, budú mať veľké problémy presvedčiť Číňanov a Rusov, aby podporili tvrdé sankcie.
Peking a Moskva dlhé roky brzdili pokusy Američanov, Britov a Francúzov posunúť iránsky problém do OSN a aj teraz skôr zahmlievajú. Obe krajiny s Teheránom živo obchodujú a jeho izoláciou by stratili. Budú sa snažiť o mierne sankcie, napríklad o zákaz cestovania pre ľudí zapojených do jadrového programu či embargo na jadrové materiály.
Razantnému postupu Američanov bráni aj situácia v Libanone. Pre časť svetového spoločenstva je dôkazom, že silové riešenia nezaberajú. Na Západe sa špekuluje, že libanonský Hizballáh riadený Iránom vyvolal konflikt, aby odpútal pozornosť od iránskeho jadrového programu.
„Izraelské zlyhanie pri pokuse zničiť Hizballáh ukázalo, čo sa môže stať, keď idete tvrdo po zlých chlapíkoch,“ povedal New York Times analytik George Perkovich. Svet už má podľa neho dosť neúspechov v Iraku, Afganistane a teraz v Libanone. Napriek tomu podľa Martina Fitzpatricka z londýnskeho Medzinárodného inštitútu strategických štúdií nemožno vylúčiť, že proti Iránu sa pôjde aj silou. Sú dve krajiny, ktoré by tento krok v extrémnom prípade podnikli: USA a Izrael.