Dopĺňali ich dávnejšími výrokmi Jána Slotu, proti ktorému bola časť transparentov namierená.
Podľa analytikov, ktorých oslovilo SME, aj široká medializácia výrokov z Maďarska môže znížiť toleranciu ľudí k nacionalizmu a slovníku, ktorý používa. To isté sa však týka i výrokov Jána Slotu.
"Je to dvojsečná zbraň. Médiá majú informovať o skutočných udalostiach, na druhej strane sú však takého informácie aj istým návodom," hovorí politológ Miroslav Kusý.
To isté podľa neho platí aj o zverejňovaní Slotových výrokov, ktoré sú už jeho "dominantným znakom".
Kusý ale pripomína, že už prítomnosť SNS v koalícii zvyšuje toleranciu spoločnosti k nacionalizmu. "Napriek tomu, že sme nacionalisti, sme sa dostali do vlády a sme jej rovnocenným členom. Čo robíme, teda nie je zďaleka také zlé, ako o nás píšu," znie podľa politológa odkaz pre ľudí z prijatia SNS do koalície. Neposilňujú sa pritom len vášne extrémistov, ale aj postoje "latentných" nacionalistov. "Niektorí ľudia, čo si to len mysleli a považovali to za neslušné, to už dnes považujú za vhodné," hovorí Kusý.
Podobný názor na dôsledky mediálnej prezentácie SNS má i sociologička Zora Bútorová. Pripomína, že vplyv na ľudí majú predovšetkým elektronické médiá. Mnohí ľudia si povedia "asi je prijateľný, keď sa môže dostať do médií", hovorí Bútorová. Práve takto by sa mohlo "normalizovať niečo, čo nie je normálne", dodáva.
Iná známa slovenská sociologička, ktorá nechcela byť menovaná, povedala, že pre SNS už určite došlo k zhoršeniu atmosféry hlavne medzi menšinami, čo určite v dohľadnom čase potvrdia aj prieskumy. Sama má skúsenosť z hodov na strednom Slovensku spred niekoľkých dní. "Ako jedna z hlavných nadávok tam frčala - ‚čo si Maďar'?," povedala. Aj ona s všíma, že médiá príliš často opakujú Slotove výroky, z ktorých robia "reality show".
Podľa prieskumu MVK pre SME maďarská menšina nepovažuje za dobrú žiadnu koalíciu s účasťou SNS. Postoj druhej najväčšej menšiny - rómskej - je však otázny.
Hoci sa Ján Slota a aj iní predstavitelia SNS často hanlivo vyjadrovali na adresu Rómov, podľa rómskej aktivistky Anny Koptovej nemajú Rómovia z politiky tejto strany prílišné obavy. Rómovia zápasia s omnoho väčšími problémami, ako sú postoje jedného politika, napriek tomu, že je jeho strana vo vláde, hovorí Koptová.
Sociologička Elena Kriglerová predpokladá, že Rómov teší účasť Smeru v novej vláde. Slota podľa nej v poslednom období protirómske výroky príliš nepoužíva. Ak by však začal, mohlo by to ovplyvniť ich postoje. S rasizmom sa však Rómovia stretávajú dennodenne, pripomenula. Príliš nezáleží na tom, "či to niekto bude vykrikovať v televízii alebo v krčme", dodala sociologička Kriglerová.
Maďarská vláda na svojej schôdzi hovorila o víkendových incidentoch, pri ktorých futbaloví fanúšikovia držali protislovenské transparenty.
"Vláda považuje za dôležité dať jednoznačne najavo, že považuje za neprijateľné akékoľvek prejavy nenávisti voči cudzincom, ďalej také vyhlásenia v akejkoľvek forme, ktoré voči ktorémukoľvek národu, akejkoľvek skupine osôb vyvolávajú nenávisť alebo vedú k diskriminácii," konštatovala podľa TASR šéfka maďarskej diplomacie Kinga Gönczová.