Ro¶botníci z východnej Európy pracujú aj na rekonštrukcii štadióna vo Wembley.
FOTO –SITA/AP
á sprísniť. Najmä preto, že na budúci rok sa do únie chystajú vstúpiť chudobní Rumuni a Bulhari.
Pred rozšírením EÚ v máji 2004 odhadovali, že príde asi desaťtisíc prisťahovalcov. Dorazilo ich 30 - krát viac, ako čakali.
Vláda dnes veľký rozdiel vysvetľuje tým, že očakávala otvorenie pracovného trhu od všetkých starších členských štátov. Okrem Británie to však spravilo iba Írsko a Švédsko.
Na britských úradoch sa zaregistrovalo takmer 450 - tisíc robotníkov zo strednej a z východnej Európy. Ďalšie desaťtisíce sú živnostníci, napríklad stavbári, a rodinní príslušníci.
Väčšinou sú to mladí ľudia medzi 18 - 36 rokmi, ktorí pracujú v závodoch. Pomáhajú zapĺňať aj diery v zdravotníctve, reštauráciách, ale aj na úradoch a manažérskych pozíciách. „Naše skúsenosti ukazujú, že robotníci z nových členských štátov sú pre Britániu prospešné. Zapĺňajú dieru na trhu v povolaniach, kde nechcú pracovať Briti,“ povedal minister vnútra Tony McNulty pre BBC 24. Upozornil, že množstvo prisťahovalcov zvyšuje nároky na sociálny systém. Úrady napríklad priznali už 27 - tisíc detských prídavkov.
Problémom nasledujúcich mesiacov môžu byť robotníci z Rumunska a Bulharska. Tlak Bukurešti a Sofie rastie. Dúfajú, že Londýn otvorí aj im pracovný trh tak veľkoryso, ako to bolo pri rozšírení únie pred dvoma rokmi. Doteraz žiadny z členských štátov nepotvrdil, že otvorí svoj pracovný trh pre Bulharov a Rumunov. Váhajú aj štáty Visegrádskej štvorky. Britská vláda tvrdí, že sa ešte nerozhodla a zvažuje všetky alternatívy. Tlačia na ňu opoziční konzervatívci, ktorí žiadajú pre nováčikov kvóty alebo prechodné opatrenia. Argumentujú, že sa treba nadýchnuť a najprv absorbovať tých, čo prišli za posledné dva roky.
Za sprísnenie pravidiel pre Rumunov a Bulharov sú aj niektorí prominentní labouristi. Minister obchodu a priemyslu Alistair Darling cez víkend ubezpečoval, že reštrikcie nezrušia. Jeho slová sa interpretujú ako signál, že vláda zvažuje sprísnenie pravidiel pre robotníkov z krajín bývalého komunistického bloku.
Avšak Coline Yeo z imigračného poradenského centra tvrdí, že robotníci sú veľkým prínosom pre biznis. „Zamestnanci plačú za prisťahovalcami z východnej Európy, pretože nevedia zaplniť voľné miesta v celej Británii a v rôznych oblastiach ekonomiky,“ povedal pre denník Guardian. Nie je veľa Britov, ktorí by stáli v rade na voľné miesta v mäsiarstve, pri spracovaní rýb alebo v poľnohospodárstve.
Lobistická skupina MigrationWatch, ktorá bojuje proti masovej migrácii, predpovedá, že po rozšírení môže prísť na ostrovy až 300 - tisíc Rumunov a Bulharov. Triezvejšie odhady očakávajú, že to bude asi 50 - tisíc. Motiváciou sú platy, ktoré niekoľkonásobne prevyšujú možný zárobok doma.
Negatívne rozhodnutie Londýna bude mať vplyv aj na Írsko, ktoré s Britániou spája cezhraničný voľný pohyb osôb. Stále však nie je isté, či sa vstup Rumunska a Bulharska neoddiali o jeden rok. Čaká sa na jesennú hodnotiacu správu Európskej komisie.