Rakúsko trápia ošetrovateľky

V Rakúsku sa ošetrovateľky z východnej Európy, najmä zo Slovenska a Česka, stali hlavnou témou predvolebnej kampane. Sú spoľahlivé a väčšina rodín si ich môže dovoliť. V Rakúsku sú však nelegálne. Vláda a politici túto pracovnú silu doteraz potichu tolero

Slovenské, ale aj české ošetrovateľky sú v Rakúsku veľmi obľúbené. Sú lacnejšie, spoľahlivé a po ruke 24 hodín denne, ak treba. Pracujú však nelegálne.

ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR

vali.

Krátko pred októbrovými voľbami však niektorí politici legalizáciu ošetrovateliek ponúkajú voličom ako lákadlo.

Slovenky u prezidenta aj kancelára

Rakúske médiá informovali, že viacerí politici nechávajú starostlivosť o rodinných príslušníkov na ošetrovateľky zo susedných krajín, ktorým Rakúsko neotvorilo svoj pracovný trh. Rakúsky denník Die Presse píše o prezidentovi Heinzovi Fischerovi, ktorého otca opatrovala Slovenka. Aj premiér Wolfang Schüssel sa pod tlakom médií priznal, že v minulosti jeho svokru opatrovala ošetrovateľka zo Slovenska. Rovnako aj rodina štátneho tajomníka ministerstva dopravy a bývalého sociálnodemokratického ministra vnútra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Politici problém nedostatku ošetrovateľov a miest v opatrovateľských domovoch doteraz ignorovali. Systému však hrozí kolaps. Podľa denníka Der Standard je v Rakúsku 43-tisíc legálne pracujúcich ošetrovateľov a ďalších 40-tisíc pracuje v krajine bez povolenia.

Väčšinou ide o opatrovateľov starších ľudí, ktorí si vyžadujú celodennú profesionálnu zdravotnú starostlivosť. V Rakúsku je tiež veľa ošetrovateliek, ktoré sa o starších ľudí starajú len niekoľko hodín denne, chodia im nakupovať, upratujú alebo robia osamelým dôchodcom spoločnosť.

Všeobecne tolerovaná ilegálna starostlivosť

Rodiny si nie vždy môžu dovoliť poslať ich do opatrovateľských domov, častejšie v nich však nie je voľné miesto. Preto im radšej zaplatia opatrovateľku, napríklad zo Slovenska. Je to oveľa lacnejšie ako rakúsky personál, ktorý by sa o takúto osobu staral celý deň.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrovateľka svokry Wolfganga Schüssela dostávala mesačne 1700 eur, nemusela sa však o ňu starať 24 hodín denne. Rodina jej tiež zabezpečila ubytovanie. Pre obe strany to bola výhodná dohoda. Schüssel tvrdí, že necíti nijakú vinu. Ani jeden z politikov sa nechystá podať demisiu, pretože porušovali alebo obchádzali zákon, ako je v podobných prípadoch bežné napríklad v Británii.

Podľa ministerstva sociálnych vecí je v Rakúsku asi 600-tisíc ľudí, ktorí potrebujú pomoc a zdravotnú starostlivosť. Denník Der Standard uvádza, že sa o 80 percent z nich starajú ich rodiny.

Obľúbené ošetrovateľky

V krajine fungujú rôzne organizácie, ktoré vedia ošetrovateľky z východnej a strednej Európy vybaviť podľa požiadaviek rodiny. Pracujú v takzvanej šedej zóne, ktorú v Rakúsku všeobecne tolerujú. Ošetrovateľky nájdete aj cez internet. Sprostredkovatelia obchádzajú zákon a zamestnávajú ich legálne – napríklad tak, že si agentúru založia na Slovensku a opatrovateľky tam platia aj všetky odvody a dane.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinou rodiny opatrovateľky zháňajú prostredníctvom zná­mych. „O moju mamu sa stará ošetrovateľka zo Slovenska, je veľmi spoľahlivá a sme s ňou spokojní,“ povedal pre SME profesor z viedenskej univerzity, ktorý si želal zostať v anonymite.

Skrátiť prechodné obdobie

Debatuje sa aj o tom, či sú opatrovateľky dostatočne kvalifikované a či nezaberajú miesta rakúskej pracovnej sile. Politická scéna je rozdelená. Zelení chcú ošetrovateľky na pracovnom trhu legalizovať, strana Jörga Haidera Hnutie za budúcnosť Rakúska je proti. Dokonca navrhuje ilegálnych pracovníkov vyhostiť z krajiny a nahradiť ich nezamestnanými, ktorých by rekvalifikovali na ošetrovateľov. Takéto programy už fungujú vo Viedni. Pri vyhostení ilegálnych ošetrovateľov by však spadol celý systém zdravotnej starostlivosti, tvrdia podľa denníka Der Standard Zelení.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudovci, najmä po „odhalení“ kancelára Schüssela, navrhujú ošetrovateľky „dekriminalizovať“ a skrátiť pre ne prechodné sedemročné obdobie. S tým však nesúhlasia sociálni demokrati. Podľa nich by potom ošetrovateľky museli zarábať rovnako ako rakúsky personál.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 486
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 159
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 731
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 009
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 411
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 763
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu