Cez lízing sa najviac v prvom polroku prenajímali osobné automobily. Od septembra tohto roku by mal začať fungovať register vozidiel, kde si záujemca bude môcť overiť, či kupované auto je súčasťou lízingovej zmluvy.
ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA
BRATISLAVA - Celkový objem obchodov lízingových spoločností za prvý polrok tohto roka bol 33,3 miliardy korún. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa zvýšil takmer o tretinu, povedal včera Miloš Randák, predseda predstavenstva Asociácie leasingových spoločností.
Klienti si na lízing prenajímajú najmä hnuteľné veci, ktoré tvoria až 95 percent celkového objemu obchodov. Najviac osobné automobily, ktoré tvorili tretinu celkových obchodov za 10,5 miliardy korún. Nasledujú stroje a priemyselné zariadenia (8 miliárd), nákladné vozidlá, ťahače, prívesy (7,5 miliardy) a úžitkové automobily (4,9 miliardy), ktorých nákup na lízing sa v prvom polroku najviac zvýšil - o 70 percent.
Lízing a spotrebný úver sú cenovo podobné
Spoločnosti združené v asociácii poskytujú popri finančnom a operatívnom lízingu už aj predaj na splátky a spotrebiteľské úvery.
Najčastejšou formou prenájmu je však naďalej finančný lízing, ktorý tvorí 76,6 percenta celkových obchodov. Nájomný vzťah sa pri ňom končí odkúpením prenajatej veci a nájomca sa stáva jej vlastníkom.
Nasledujú spotrebiteľské úvery (12,2 percenta), operatívny lízing a predaj na splátky. Podiel finančného lízingu však bude podľa Randáka postupne klesať.
Bežní spotrebitelia na rozdiel od firiem lízing využívajú takmer výlučne na získanie osobných automobilov, ktoré tvoria až 98 percent obchodov, bez ohľadu na spôsob financovania. Väčšina predaných nových osobných áut na Slovensku prešla lízingovými spoločnosťami, presne 54,6 percenta.
Rozdiely medzi financovaním kúpy pomocou úveru alebo prenájmom na lízing nie sú veľké, aj cenovo sú možnosti približne rovnaké. Slovenské účtovníctvo sa totiž približuje európskym normám, kde je medzi finančným lízingom a spotrebným úverom minimálny rozdiel a úroky lízingových spoločností kopírujú úroky v bankách.
Lízing nehnuteľností poskytuje len osem spoločností, ktoré patria do asociácie. Až 98,6 percenta pritom predstavuje lízing starších budov. Generálny tajomník asociácie Marián Tibenský očakáva väčšie prírastky v budúcnosti. „Lízingové spoločnosti nemajú jasnú disponibilitu na taký dlhý čas a budovy sa financujú skôr cez hypotekárne úvery bánk,“ povedal.
Vznikne register vozidiel
Od septembra by mal začať fungovať register vozidiel. Záujemca si bude môcť overiť, či kupované auto je súčasťou lízingovej zmluvy.
Členovia asociácie sa snažia, aby od 1. januára 2007 vznikol „nebankový“ register klientov. Spoločnosti by si vymieňali informácie o klientoch, ako to robia banky, keď poskytujú úroky.