Kukláči odvádzajú mladého Libanončana, ktorý vydesil krajinu. Jeho komplicovi sa podarilo ujsť do zahraničia.
FOTO – REUTERS
Tajná služba a bezpečnostní analytici sú presvedčení, že príde ďalší útok - otázkou je kedy a kde. Je to šok, pretože Nemecko doteraz nepatrilo medzi krajiny, ktoré si vyberajú islamskí teroristi. V Európe útočili v Madride a Londýne, teda na krajiny, ktoré podporili vojnu v Iraku. Berlín bol proti invázii a bývalá vláda ju kritizovala.
Varovanie ministra
Bomby, našťastie, nevybuchli. Ak by sa útok podaril, mohlo ísť o podobnú tragédiu, akú zažilo pred rokom londýnske metro. Komplic útočníka je stále na slobode. Polícia predpokladá, že za útokmi stojí väčšia skupina.
Minister vnútra Wolfgang Schäuble oznámil národu, že Nemecko je v centre pozornosti teroristov tak ako ostatné veľké európske krajiny. „Nebezpečenstvo nebolo nikdy tak blízko. Nevieme, čo sa môže stať,“ povedal v televízii ZDF. Podľa neho treba prijať antiteroristické zákony. Objavili sa aj návrhy, aby vo vlakoch sedeli ozbrojení strážcovia a aby cestujúcich kontrolovali na železničných staniciach rovnako dôsledne ako na letiskách.
Právo na súkromie
Narásť by mal aj počet bezpečnostných kamier. Práve tie zachytili mladíkov na stanici v Kolíne a pomohli polícii jedného z nich aj chytiť. Príkladom je Veľká Británia, kde sú „pod dozorom“ celé centrá miest, vlakové stanice, metro či obchodné domy.
„Určite nikto nemôže tvrdiť, že kamerové systémy nie sú dôležité,“ vyhlásila kancelárka Angela Merkelová. Po návrate z dovolenky v talianskych Dolomitoch povedala, že treba urobiť všetko, aby sa zabránilo podobným útokom. Sociálni demokrati, Zelení i organizácie na ochranu ľudských práv však varujú pred prehnanou reakciou, ktorá by narušila právo ľudí na súkromie.
Berlín v pozornosti radikálov
Náboženskí fanatici považujú Nemecko za jednu z krajín, ktorá patrí medzi nepriateľov islamu. Berlín bol spojencom Washingtonu pri invázii do Afganistanu, kde dnes pôsobia nemecké jednotky. A aj neúčasť v Iraku má dve tváre. Začiatkom roka sa na verejnosť dostali informácie, že nemeckí tajní agenti dali Američom pred vojnou tajné plány na obranu Bagdadu.
Dnes má Nemecko kontakty s irackou vládou a pomáha pri výcviku policajných jednotiek. Kancelárka Merkelová obnovila tradičné transatlantické partnerstvo a dnes je najvernejším spojencom Georgea Busha v Európe.
Blízky východ
Mnoho radikálov má teraz nepriateľský vzťah k Nemecku aj preto, že sa prikláňa na stranu Izraela v konflikte s libanonským Hizballáhom na Blízkom východe. To, že pozícia Berlína provokuje teroristov, ukázal aj nepodarený útok na železnice. Mladík chcel udrieť preto, že pri izraelskom bombardovaní základní Hizballáhu zomrel jeho brat.
Zaujímavý je aj jeho profil, ktorý sa nápadne podobá na to, čo je známe o iných európskych radikálnych islamistoch, ktorí zaútočili. Spolužiaci a spolubývajúci o mladíkovi povedali, že bol obyčajný a ničím nevynikal. Priateľský, skôr tichý chlapec si obliekal tričká a džínsy. Podľa televízie N24 chodil pravidelne do mešity a často hovoril o náboženstve. Podobnosť s britskými útočníkmi je očividná.