Laridžání oznámil, že Irán je pripravený oddnes vyjednávať so šiestimi krajinami, ktoré mu ponúkli kompenzáciu výmenou za to, že pozastaví obohacovanie uránu.
Odpoveď podľa dostupných zdrojov obsahuje návrh nových pravidiel, ktorými sa chce Irán pri rokovaniach riadiť. Teherán žiada vyjasnenie niektorých bodov ponuky a chce o tom rokovať.
Irán je pripravený zaoberať sa všetkými témami ponuky. Zástupcovia všetkých šiestich svetových veľmocí by sa mali vrátiť k rokovaciemu stolu, aby sme sa mohli dohodnúť na všetkých témach ponuky vrátane bodov, ktoré sa týkajú jadrovej problematiky, dlhodobej technickej, hospodárskej a bezpečnostnej spolupráce.
Nemenovaný európsky diplomat povedal, že iránska odpoveď je komplexná a že Iránci si želajú pokračovať vo vyjednávaní. Diplomati odpoveď odoslali na posúdenie svojim vládam.
Ponuku začiatkom júna predložilo Nemecko a päť stálych členov Rady bezpečnosti OSN, teda Rusko, Čína, Spojené štáty, Francúzsko a Británia. Za USA, ktoré v Teheráne nemajú vlastných diplomatov, prevzal odpoveď švajčiarsky veľvyslanec.
Ak Irán pozastaví obohacovanie uránu, môže počítať s medzinárodnou pomocou. V opačnom prípade Rada bezpečnosti OSN na Irán pravdepodobne uvalí sankcie. Irán dostal čas vyjadriť sa k obohacovaniu uránu do 31. augusta.
Teherán svoje právo na technológiu obohacovania opakovane obhajuje. Tvrdí, že v momentálnom štádiu už produkciu paliva pre jadrové elektrárne nie je možné zastaviť.
Západ sa domnieva, že Iránu ide o výrobu jadrovej zbrane, na ktorú je obohatený urán nevyhnutný rovnako ako na výrobu elektriny v jadrových elektrárňach.