Malo to by zamedziť podobným prípadom, ako sa stal pred časom napríklad zamestnankyniam Volkswagenu Elektrické systémy. Spoločnosť ich v skúšobnej dobe prepustila, potom prijala do zamestnania, opäť v skúšobnej dobe prepustila, opäť zamestnala, a tak stále dookola. O nezákonnosti takéhoto postupu rozhodol aj Krajský súd v Nitre, podľa ktorého to bolo "v hrubom rozpore so Zákonníkom práce".
"Zamestnanec si nemôže zobrať úver a trpí neistotou, pretože každý mesiac môže prísť o prácu," hovorí predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna. V skúšobnej dobe totiž možno pracovný pomer - bez ohľadu na jeho dĺžku - skončiť z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
Vláda Roberta Fica si požiadavku odborov osvojila. Zaviazala sa obmedziť "zneužívanie pracovného pomeru na určitú dobu", ku ktorému dochádza jeho opakovaným uzatváraním s jedným a tým istým človekom.
Republiková únia zamestnávateľov je však za to, aby pracovný pomer na určitú dobu bolo možné dohodnúť "bez obmedzenia".
Jej tajomník Martin Hošták tvrdí, že aj zjednodušenie takéhoto zamestnávania môže patriť k "hlavným nástrojom riešenia dlhodobých problémov trhu práce".
Aj hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská energetika Andrea Danihelová mieni, že prílišné obmedzenia znižujú funkčnosť trhu práce. "Predpokladom je seriózny prístup zo strany zamestnávateľov aj zamestnancov. Potom sa netreba obávať zneužívania liberálne nastavenej legislatívy."
Skúšobná doba nie je povinná. Podľa Zákonníka práce ju "možno dohodnúť" najviac v rozsahu troch mesiacov. Takže, ten, kto bol znova a znova zamestnaný na tri mesiace, mohol byť permanentne v skúšobnej dobe, a tak vystavený tomu, že môže zamestnanie stratiť zo dňa na deň.
Ministerstvo práce podľa jeho hovorkyne Oľgy Škorecovej predpokladá, že novela zákonníka by mohla nadobudnúť účinnosť v druhej polovici budúceho roka. Viceprezident konfederácie Vladimír Mojš však očakáva, že by to mohlo byť už od budúceho marca.
Ako je to so skúšobnou dobou dnes
Dohodnúť ju možno v pracovnej zmluve. Urobiť to treba písomne, inak je neplatná.
Predlžovať ju, dohodou alebo inak, nemožno. Jedine sama sa predlžuje, a to o čas prekážok v práci na strane zamestnanca. Čiže napríklad o čas, keď zamestnanec je dočasne práceneschopný.
V jej čase môže pracovný pomer skončiť tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec. Aj to však treba urobiť písomne. Takéto oznámenie treba druhej strane doručiť spravidla aspoň tri dni predtým, ako sa pracovný pomer má skončiť. (joč)