"Nechceme, aby nastala patová situácia, ako to bolo pri voľbe riaditeľa v Slovenskom rozhlase," povedal pre SME Jarjabek. Novú šéfku rozhlasu zvolila pätnásťčlenná rada až po niekoľkonásobnom opakovaní voľby. Rozhlas bol vtedy pol roka bez riaditeľa.
Jarjabkova novela stanuje, že ak kandidát ani po dvoch kolách nezíska potrebných 10 hlasov, v treťom mu na zvolenie stačí len nadpolovičná väčšina, teda osem hlasov. Zároveň určuje, že člen rady, ktorý chce sám kandidovať, sa musí členstva vzdať.
Novela zákona o STV a SRo, ktorú poslanec predkladá spolu s ministerstvom kultúry, ide v parlamente do prvého čítania.
Okrem iného mení aj ustanovenie o štatutárnom zástupcovi, ktorý vedie televíziu, kým nie je zvolený nový riaditeľ. V súčasnosti štatutárneho zástupcu vymenúva odchádzajúci riaditeľ. Podľa Jarjabka by mala o ňom rozhodnúť rada.
Podľa predsedu Rady STV Miroslava Kollára novela už nestihne priamo ovplyvniť vyhlásenú voľbu riaditeľa STV.
"Môže ju však ovplyvniť tak, že časť členov rady nebude mať snahu aspoň sa pokúsiť o zvolenie riaditeľa, pretože sa bude čakať na ďalšiu voľbu, ktorá by sa už riadila novým zákonom," povedal Kollár.
Po znížení kvóra na osem hlasov sa zrejme prejaví očakávaná zmena názorového rozloženia v rade po príchode piatich nových členov.
"Aj na základe správania najmä nových členov rady bude možné povedať, či ide zo strany pána poslanca o snahu o vecné, alebo o účelové riešenie tohto problému," povedal Kollár.
STV nemá riaditeľa od polovice júla, prvá voľba je naplánovaná na september alebo október. (hr)