Naplnili sa tak predpovede, že skutočným testom volieb v chudobnej a vojnami sužovanej africkej krajine bude, či porazení politici a ich súkromné armády zvládnu prehru.
Európska únia do Konga vysiela vojenské posily. Presúvajú sa zo susedného Gabunu, kde boli rozmiestnené pre takýto prípad. Ich úlohou je zaistiť medzinárodné letisko, zatvorené od vypuknutia nepokojov. Situáciu sa snažia upokojiť aj mierové jednotky OSN.
Do konfliktu sa dostali vojaci oddaní prezidentovi Kabilovi s prívržencami viceprezidenta Jeana-Pierra Bembu. Tí spolu s ostatnými odporcami prezidenta vyhlasujú, že voľby, ktoré sa konali koncom júla po 40 rokoch, boli zmanipulované. V Kinshase sa strieľalo aj z ťažkých zbraní a niekoľko ľudí zahynulo. Mesto je vyľudnené, obchody sú pozatvárané a nikto sa neodváži vyjsť na ulicu.
Podľa oficiálnych výsledkov vyhral prvé kolo volieb úradujúci prezident Kabila, ktorý však nezískal nadpolovičnú väčšinu. Dostal 45 percent všetkých hlasov. Za ním skončil s 20 percentami viceprezident Bemba, ktorého obviňujú zo spáchania vojnových zločinov.
Práve z Bembovej rezidencie museli v pondelok jednotky OSN a Európskej únie zachraňovať skupinu zahraničných veľvyslancov, ktorí sa snažili urovnať napätie medzi ním a prezidentom Kabilom. Prezidentská stráž sa údajne snažila odzbrojiť ozbrojené jednotky, ktoré si Bemba, bývalý vodca rebelov, ponechal na osobnú ochranu. Momentálne ho však v jeho sídle chránia jednotky OSN.
Prezidentské voľby mali v krajine ukončiť päť rokov trvajúcu občiansku vojnu, do ktorej sa zapojila aj Uganda, Rwanda a ďalšie africké krajiny. Vojna si vyžiadala štyri milióny obetí. Druhé kolo volieb by sa malo konať koncom októbra.
Autor: jah, čtk