|
porušenie prímeria.
Izrael cez víkend vyhlásil, že kým nebude mať istotu, že libanonská armáda a medzinárodné jednotky sú schopné zabrániť dodávkam zbraní pre Hizballáh, bude pokračovať v podobných akciách. Je presvedčený, že Sýria a Irán Hizballáhu dodávajú zbrane.
Turecký denník Hurriyet včera napísal, že Ankara v piatok prinútila pristáť na letisku v Dijarbakire iránske súkromné lietadlo smerujúce do Libanonu. Na palube boli údajne odpaľovacie zariadenia na rakety a kontajnery s čínskymi raketami, aké zničili izraelskú loď v bejrútskom prístave.
Prímerie je stále krehké. OSN chce preto do Libanonu čo najskôr poslať medzinárodné jednotky. Tento názor včera podporil americký prezident George Bush. Jeho krajina zamestnaná Afganistanom a Irakom však do Libanonu vojakov nepošle. Bush sľúbil humanitárnu pomoc za 230 miliónov dolárov.
Vytvorenie prvej skupiny 3500 vojakov sa s približujúcim dátumom ich odchodu (28. august) komplikuje. Štáty, ktoré boli na začiatku ochotné, sú zdržanlivé a hovoria, že potrebujú podrobnosti o mandáte. Najochotnejšie krajiny - Malajzia, Indonézia a Bangladéš – zase narazili na podmienku stanovenú izraelským premiérom Ehudom Olmertom. Ten požaduje, aby v medzinárodných jednotkách neboli krajiny, ktoré nemajú so židovským štátom diplomatické vzťahy.
Jednotkám namiesto Francúzov budú veliť pravdepodobne Taliani, ktorí sú pripravení poslať veľký kontingent. „Pre Európu mohla byť táto misia príležitosťou ukázať, že vie konať. Toto však ukazuje skôr slabosť Európy vo veciach bezpečnosti a obrany,“ povedal AP analytik Jan Joel Andersson zo švédskeho Inštitútu medzinárodných vecí.
Mnohé krajiny teraz tvrdia, že vyslanie jednotiek musia schváliť v parlamente a že ešte neboli stanovené podmienky celej misie.
Izraelský denník Jerusalem Post včera citoval zdroje blízke OSN, podľa ktorých generálny tajomník organizácie Kofi Annan navrhne, aby medzinárodné jednotky mohli spustiť paľbu.
Autor: Tel Aviv