Lesníkovi Jánovi Gajdošovi v nemocnici titanovými dlahami zrekonštruovali tvárové kosti a mäkké tkanivá. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Gajdoš práve schádzal z lesa nad obcou Liptovské Sliače neďaleko Kamennej chaty. Očitá svedkyňa povedala, že po napadnutí medveďom "nemal tvár". Zranený lesník sa však dokázal postaviť na nohy a kým padol na zem, prešiel ešte niekoľko metrov.
"K ťažko zranenému mužovi sa medveď vrátil ešte tri razy, ale už ho len oňuchal a odišiel. Pacienta priviezli s vytrhnutou časťou tváre, zdevastovaným nosom a obidvomi očami," povedal riaditeľ Vojenskej nemocnice v Ružomberku Igor Čombor. Záchranárov zavolali ženy, ktoré boli s Gajdošom v lese, kým sa odpojil.
Počas päťhodinovej operácie, na ktorú stiahli z dovoleniek všetkých špecialistov, lesníkovi titanovými dlahami zrekonštruovali tvárové kosti a mäkké tkanivá.
"Zdá sa, že ľavé oko je v poriadku a možno bude vidieť aj na pravé," povedal zástupca riaditeľa Ľubor Michňa. Primár Marián Berešík, ktorý videl tvár pred aj po operácii, tvrdí, že je to umelecké dielo. Včera sa Gajdoša už postupne snažili prebúdzať z umelého spánku.
Medveď, ktorý ho napadol, má pravdepodobne asi 15 rokov a váži do 300 kilogramov. Poľovníci požiadajú ministerstvo o povolenie na jeho odstrel. Okrem neho žijú v okolí ešte tri.
Podľa poľovníkov bolo správanie medveďa neštandardné. "Ľudí bolo dosť a nešli potichu. Za bieleho dňa to považujem za neštandardný útok," povedal miestny poľovník Ján Ondrejka. "Starý medveď je ako starý chlap - nervózny a možno bol aj chorý."
V oblasti okolo Ružomberka zaútočili medvede za posledných desať rokov spolu už trikrát. Pri prvom medveď dotrhal horára, ale ten prežil. Pri druhom si napadnutý muž stihol ľahnúť na zem a zostal bez pohnutia.
Útok na Jána Gajdoša je doteraz najhorší.
Útoky medveďov
Tále, 2002 - Dvaja ťažko zranení mladí turisti z Čiech len o vlások unikli smrti pri stretnutí s rozzúreným medveďom. Medveď zaútočil na dvojicu v stane pri moteli Tále okolo polnoci. Najprv zahryzol do Vojtechovej nohy, a potom agresivitu obrátil proti Petre. Zahryzol sa jej do hlavy, nôh a rúk. Nikto presne nevie povedať, ako sa mladí Pražania dostali od medveďa.
Valaská, 2004 - Zberačku malín z Valaskej museli previezť do nemocnice v Brezne po útoku agresívnej medvedice s mladými. Lekári hovoria o zázraku, že žena vyviazla len so zraneniami ruky a nohy.
Liptovské Sliače, 2006 - Medveď zaútočil na 64-ročného lesníka a zdevastoval mu tvár. (wm)
Riziko stretnutia s medveďom je v týchto mesiacoch vysoké
STARÉ HORY - Riziko stretnutia človeka s medveďom je v druhej polovici leta najvyššie, pretože v lesoch je mnoho hubárov, zberačov a turistov.
"Ja sám sa najviac bojím v lese na prelome augusta a septembra. Medveď strpí na svojom území možno desať a možno dvadsať turistov a na dvadsiateho prvého zaútočí. V lesoch je teraz veľa hulákajúcich ľudí a medvede sú z toho vynervované. Nečudujme sa, že potom medveď v sebaobrane zaútočí," povedal Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách.
Medvede sú už také zvyknuté na odpadky, že prichádzajú do dedín alebo k hotelom a otvárajú si smetné koše.
Podľa odborníkov môže byť príčinou ich zvýšenej agresivity práve nedostatok potravy. Často sa stáva, že medvede napadnú ovce alebo iné hospodárske zvieratá, prípadne zdemolujú včelín.
Agresívnejšie sú mladé, dvoj- a trojročné medvede, ktoré staršie medvede nechcú vpustiť do svojich teritórií. Preto sú nútené hľadať si potravu inde.
Odhady počtu medveďov na Slovensku sa značne líšia. Ochranári tvrdia, že medveďov je približne 400, poľovníci zasa odhadujú ich počet na vyše tisíc. (wm)