Rezorty ušetria, aby mal štát na sľuby Smeru

BRATISLAVA - Ministerstvo financií dostalo návrhy rezortov, ako chcú ušetriť desať percent zo svojich rozpočtov.

Armáda ušetrí štátnemu rozpočtu najviac, hoci opäť nesplníme požiadavku NATO vydať na obranu 2 percentá HDP. Na snímke je minister obrany František Kašický na návšteve v Kuchyni, kde koncom júla cvičili americké stíhačky. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Ministerstvo financií dostalo návrhy rezortov, ako chcú ušetriť desať percent zo svojich rozpočtov. Aby vláda mohla splniť svoje predvolebné sľuby, musia ministerstvá spolu ušetriť 4,3 miliardy korún, v prepočte priemerne 10 percent zo svojich plánovaných výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu sumu, 883 miliónov korún, má do konca roka ušetriť ministerstvo obrany. Opäť teda nebude splnená požiadavka NATO, podľa ktorej má rozpočet na obranu členskej krajiny dosahovať 2 percentá jej HDP. Rozpočet slovenskej armády nedosiahol túto výšku ani počas vlády Mikuláša Dzurindu.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva Jaroslava Bašku peniaze nepôjdu z prevádzky ministerstva, "ale z vecí, na ktoré mali byť nanovo uzatvorené zmluvy". Úspora vraj neohrozí chod armády, nebudú šetriť na zahraničných misiách, výcviku, ani neznížia stav vojakov.

"Šetrenie bude na úkor modernizácie a vyzbrojovania. Skoro miliarda, to musí rezortom zatriasť," tvrdí exminister obrany Martin Fedor. Tento a na budúci rok chystala obrana najrozsiahlejšiu modernizáciu za posledné desaťročie, nákup výstroja, ťažkých a stredných nákladných a malých terénnych áut.

SkryťVypnúť reklamu

Ušetria aj na väzniciach

Doprava má ušetriť 762,5 milióna korún. Vezmú ich vraj kombinovanej doprave, informatizácii, diaľniciam a cestám. Železnice prídu o vyše 330 miliónov - pribrzdia obnovu infraštruktúry a siahnu na peniaze priznané v rámci výkonov vo verejnom záujme. Výkony vo verejnom záujme znamenajú dohodu štátu so železnicou, koľko kilometrov ročne má najazdiť osobná doprava.

Viac ako 126 miliónov korún má ušetriť ministerstvo spravodlivosti. Generálna prokuratúra má ušetriť 14 miliónov korún. Pôjde vraj najmä o prevádzkové náklady, obmedzí sa aj rekonštrukcia budovy prokuratúry v Trenčíne. Podľa hovorcu Michala Jurčiho usporí rezort 67 miliónov na rekonštrukciách dvoch okresných súdov a 59 miliónov "z kapitálových a bežných výdavkov" väzenskej a justičnej stráže. Šetriť chcú na prevádzke väzníc, energiách, nákupoch. Zamestnancov ani odsúdených a obvinených sa vraj úspory nedotknú.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to vážny zásah do rozpočtu, kapitálové výdavky väzníc sú iba v stovkách miliónov korún," hovorí exminister spravodlivosti Daniel Lipšic. Podľa neho sa buď "nebudú rozširovať kapacity väzníc, alebo nedajú takú prioritu na bezpečnosť".

Šetriť musia policajti aj diplomati

Ministerstvo vnútra má ušetriť takmer 457 miliónov. Podľa ministra Roberta Kaliňáka je priestor na úspory vo verejnom obstarávaní a znižovaní bežných nákladov. Exminister Vladimír Palko predpokladá, že úsporný režim zastaví niektoré projekty. Na budúci rok by sa mal rozpočet rezortu znížiť o ďalších 790 miliónov, čo je podľa Palka príliš.

Podľa hovorcu ministerstva zahraničia Juraja Tomagu ešte detailne nevedia, na čom usporia plánovaných takmer 89 miliónov. "Zrejme aj na výstavbe a služobných cestách," povedal. Bývalý štátny tajomník ministerstva József Berényi si myslí, že usporiť na služobných cestách nie je možné bez vynechania niektorých ciest týkajúcich sa Európskej únie alebo iných medzinárodných organizácií. Ministerstvo zahraničia by malo podľa návrhu rozpočtu dostať v roku 2007 zhruba o 320 miliónov menej ako tento rok, čo podľa Berényiho nepostačí na "akcieschopnú" diplomaciu. Varuje pred znížením rozpočtu na konzulárnu službu ponúkajúcu pomoc slovenským občanom v zahraničí v prípade núdze.

SkryťVypnúť reklamu

SAV si utiahne opasok

V rezorte kultúry budú šetriť aj na projekte kultúrnych poukazov. Poukazy preplácajú školákom vstup do kultúrnych zariadení. Ušetriť musí aj rezort školstva, hoci tu peniaze notoricky chýbajú. Bývalý minister Martin Fronc pripomína, že Smer štyri roky v opozícii bojoval za vyššie peniaze do školstva. Podpredseda vlády pre znalostnú spoločnosť Dušan Čaplovič pritom nedávno tvrdil, že nevidí medzi šetrením a potrebou zvyšovať výdavky v školstve rozpor. "Šetrí sa na prostriedkoch, ktoré by sa aj tak neminuli. Nesiaha sa na vedu a výskum," povedal.

Vláda však chce vziať 48 miliónov korún Slovenskej akadémii vied. Tá už reagovala konštatovaním, že prijme o sto doktorandov menej, siahne na rozbehnuté projekty s ministerstvom školstva, kultúry, s knižnicami. Zastaví sa aj príprava niekoľkých encyklopédií. Podpredsedníčka SAV Viera Rosová hovorí, že výstupy niektorých vedeckých ústavov sú knižné. Nevedno, z čoho tlač zaplatia. Programové vyhlásenie vlády pritom hovorí, že vláda si uvedomuje vplyv vedy a techniky na zvyšovanie kvality ekonomiky, životnej úrovne, a preto chce prijať "konkrétne opatrenia na podporu výskumu a vývoja".

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo životného prostredia musí ušetriť 54,5 milióna z protipovodňových peňazí, z geologických prieskumov, vezmú Slovenskej inšpekcii životného prostredia a Štátnej ochrane prírody. Exminister László Miklós nerozumie, z čoho chcú vziať ochrancom a inšpektorom. "To sú terénni pracovníci, nie ľudia za stolom," hovorí.

Treba šetriť na sľuby

Politológ László Öllös poznamenáva, že ak predvolebné sľuby politika presiahnu možnosti štátu, nemá politik inú možnosť, ako niektorých ľudí podporiť na úkor druhých. Napríklad na tohtoročné "vianočné príspevky" pre dôchodcov by mali ísť takmer 2 miliardy korún. Nárast príspevku pri narodení prvého dieťaťa na 15-tisíc korún si vyžiada zo štátnej kasy vyše 300 miliónov. Zrušenie 20- a 50-korunových príspevkov zasa vyjde verejné financie takmer na 2,5 miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér a predseda Smeru Robert Fico sa snaží splniť sľuby najmä svojim voličom. "To, čo odznelo vo volebnej kampani, bolo ďaleko nad možnosti krajiny. Teraz musí kombinovať, čo nesplní a čo áno," hovorí Öllös.

Autor: MIROSLAV KERNRICHARD FILIPKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu