.
Rovnako to bolo aj v nedeľu. V meste sa podľa odhadov mohlo pohybovať až 1,5 milióna ľudí. Ohňostroj trval veľmi krátko. Na mesto takmer súčasne s výbuchom prvých rakiet udrel uragán. Vyvracal z koreňov dospelé stromy, niektoré zlomil v polovici kmeňa. Strhával strechy , vedenia mestskej dopravy a rozbíjal okná. Dav na mnohých miestach zachvátila panika, ľudia sa snažili utiecť a schovať v budovách, podchodoch či staniciach mesta.
Jedno 12-ročné dievčatko a muž stredného veku zomreli pod vyvráteným stromom na budínskom nábreží. Treťou obeťou sa stala staršia pani, ktorá pravdepodobne dostala infarkt v panike na nábreží na druhej strane v Pešti.
Do budapeštianskych nemocníc zvolávali všetkých lekárov a sestry, čo mali voľno, aby zvládli nápor stoviek ranených. Desiatky ľudí utrpeli ťažké zranenie, medzi nimi aj niekoľko detí.
Ľudia sledovali začiatok ohňostroja aj z lodí a člnov na Dunaji. Niekoľko sa ich v búrke zrazilo. Jeden čln sa prevrátil, troch jeho cestujúcich včas vytiahli, dvoch však nenašli. Mŕtvolu ženy našli včera poobede, piata osoba je stále nezvestná.
Ďalším problémom môžu ešte byť nevybuchnuté pyrotechnické rakety, ktoré vietor rozniesol do obytných štvrtí.
V Maďarsku sa okamžite po katastrofe rozpútal spor, kto nesie vinu za to, že ľudí nikto nevaroval. Maďarská meteorologická služba tvrdí, že už doobeda vydala varovanie, že hlavné mesto zasiahne silná búrka. S predstihom 1,5 hodiny doplnila, že môže ísť o vietor so silou uragánu, ktorý príde práve v čase ohňostroja.
Polícia sa bráni, že hlásenie o blížiacej sa búrke dostala iba niekoľko minút predtým, ako udrela na mesto. Akúkoľvek zodpovednosť odmieta primátor Budapešti Gábor Demszky, podľa neho nešlo o akciu mesta.
Spolu s políciou vinu dávajú reklamnej agentúre, ktorá ohňostroj zabezpečovala. Tá vraj mala vzhľadom na blížiacu sa búrku ohňostroj zrušiť. Firma si podľa meteorológov predpoveď počasia nevyžiadala. Okrem polície, ktorá to spravila neskoro, to neurobil nikto .
Firma o príchode zlého počasia vedela. Svojich prominentných hostí, ktorých umiestnila na zvláštnu kompu na rieke, totiž vopred upozornila, aby si pre hroziacu búrku a dokonca krupobitie vzali pršiplášte.
Napriek predpovedi firma neinformovala zamestnancov pracujúcich na ohňostroji a nechala vyplávať aj kompu s celebritami. Tie zažili na nekrytej lodi zmietajúcej sa na rieke a bičovanej dažďom divoký večierok.
Politik vládnych socialistov István Újhelyi pre noviny Index hovoril o tom, ako svoje deti najprv niekde v kúte chránil vlastným telom. Potom rodinu nahnal do strojovne.
Premiér Ferenc Gyurcsány zvolal na včera mimoriadne zasadanie vlády a nariadil vyšetriť, kto za katastrofu nesie zodpovednosť.
Maďari si v auguste pripomínajú svätého Štefana
Najvýznamnejší maďarský štátny sviatok, ktorý si pripomínajú aj Maďari žijúci v susedných štátoch, je 20. august. Patrí zakladateľovi uhorského štátu a prvému kráľovi, ktorým bol svätý Štefan. Cirkevná časť sviatku vrcholí procesiou, pri ktorej nesú pozostatky svätca. Za socializmu takýto výklad nevyhovoval. Ani komunisti sa sviatok neodvážili úplne zrušiť. Najprv z neho urobili sviatok nového chleba, neskôr ústavy.
Tohtoročné oslavy sa začali koncertmi už v piatok. K sviatku tradične patrí prehliadka husárov a prísaha nových dôstojníkov maďarskej armády. Text prísahy v nedeľu prvý raz čítala žena – dôstojníčka. Neodmysliteľná je letecká šou nad Dunajom a prehliadka lodí na rieke. Oslavy vždy vrcholia ohňostrojom, ktorý mali maďarské televízie aj v nedeľu vysielať naživo. Prenos začali, potom však uragán a lejak zmietol aj televízne štáby.
(pm)