Ekonómovia si myslia, že prijatie eura v roku 2010 nie je reálne, skôr ho vidia medzi rokmi 2012 až 2013. „Uponáhľané prijatie eura v okamihu, keď naň ešte nie je ekonomika zrelá, by ekonomiku poškodilo. V extrémnom prípade by dokonca mohlo dôjsť až k poklesu životnej úrovne,“ varuje Markéta Šichtařová z Next Finance.
V predčasnom prijatí eura vidia pre ekonomiku štátu analytici skôr riziká než výhody. „Výhodou prijatia eura je uľahčenie cestovania a zahraničného obchodu,“ povedal Pavel Kohout z PPF. Na rozdiel od iných krajín však medzi výhody nie je možné zaradiť zníženie úrokových sadzieb.
Česko má dnes najnižšie sadzby v únii a prijatím eura sa bude musieť podriadiť menovej politike Európskej centrálnej banky. Ekonómovia to považujú za jednu z hlavných nevýhod eura. Česká národná banka nebude môcť ovplyvňovať zmenou sadzieb kurz koruny, ani znížiť infláciu, ak bude mať Česko hospodárske problémy. Stratilo by tak dva dôležité prvky hospodárskej politiky. Prijatie eura by sa preto podľa ekonómov nemalo umelo urýchľovať, aj keď ekonomika dnes dokáže formálne plniť všetky kritériá. Stredná Európa môže podľa Šichtařovej vďaka dočasne rýchlemu rastu ekonomiky jednorazovo znížiť deficity verejných financií, čo by jej umožnilo vstúpiť do eurozóny.
„Rýchly rast ekonomiky nevydrží naveky a štáty, ktoré odmietajú razantnú reformu verejných financií so všetkými nepopulárnymi krokmi, sa nakoniec znovu prepadnú do hlbokých deficitov. Celý projekt spoločnej meny tým bude v budúcnosti torpédovaný,“ upozorňuje.