Desať krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré tvoria združenie ASEAN, chce na svojom zasadaní v Malajzii urýchliť vytvorenie jednotného trhu už od roku 2015.
FOTO – REUTERS
jinám - Číne a Indii. Členmi ASEAN sú Malajzia, Singapur, Thajsko, Filipíny, Indonézia, Brunej, Vietnam, Barma, Laos a Kambodža.
Na päťdňovom zasadaní v Malajzii plánujú ministri desiatich krajín podpísať zmluvu o uľahčení obchodu a investícií so Spojenými štátmi, čo bude len krok od dohody o zóne voľného obchodu. Stretnú sa aj so zástupcami Číny, Japonska, Južnej Kórey, Indie, Austrálie a Nového Zélandu, s ktorými chce blok uzatvoriť dohodu o voľnom obchode.
Rast regiónu spomaľujú bariéry
ASEAN začal liberalizovať vzájomný obchod od roku 1993. Doteraz plánoval vytvoriť jednotný trh s voľným pohybom tovaru, služieb a investícií do roku 2020. Niektorí členovia však chcú, aby hospodárske spoločenstvo ASEAN (AEC) vzniklo skôr. „Musíme nájsť politickú vôľu na vznik hospodárskeho spoločenstva do roku 2015 namiesto roku 2020,“ povedal generálny tajomník ASEAN Ong Keng Yong. Myslí si, že len zrýchlený pohyb zabezpečí regiónu konkurencieschopnosť v situácii, keď stále viac atraktívnych miest na investície vzniká v Číne, Indii a inde vo svete.
Rast regiónu aj naďalej spomaľujú bariéry pre obchod a reguláciu podnikania. ASEAN má viac ako 530 miliónov obyvateľov, na svetovom exporte sa však podieľa len 6 percentami. Za zámer urýchliť vytvorenie AEC sa postavila hostiteľka zasadania, malajská ministerka obchodu Rafidah Azizová. „Je pre nás dôležité vytvoriť z ASEAN bezbariérovú výrobňu a exportnú základňu. Inak zostane združenie aj naďalej rozkúskované,“ povedala.
Vznikne najväčšie svetové zoskupenie?
ASEAN sa chce stať aj jadrom hospodárskej integrácie v celej východnej Ázii. Preto rokuje o voľnom obchode so všetkými veľkými susedmi. Japonský minister hospodárstva, obchodu a priemyslu Tošihiró Nikai na schôdzke v Malajzii vyzve na vznik panazijskej zóny voľného obchodu, kde by okrem ASEAN a Japonska boli Čína, India, Kórea, Austrália a Nový Zéland. Zoskupenie by bolo najväčším na svete, malo by 3,1 miliardy ľudí a hrubý domáci produkt skoro 10 biliónov dolárov.