FOTO - REUTERS
V piatok večer mala štartovať na švajčiarskom mítingu Zlatej ligy, ale ráno jej už v Zürichu nebolo. Vychytila sa domov. Po súrnom telefonáte a "z osobných dôvodov", vysvetlil jej manažér Charles Wells. Denníky Washington Post a Los Angeles Times však zakrátko zistili, že za útekom bola správa o výsledku analýzy jej A-vzorky moču z 23. júna.
V ten deň 30-ročná Jonesová získala v Indianapolise už štrnásty titul majsterky USA, ale prvý po roku 2002 a dvojročnej pauze vyplnenej materstvom a obraňovaním sa proti podozreniam v súvislosti s dopingovou kauzou Balco.
Šéf firmy Victor Conte tvrdil, že dopovala už pred sydneyskou olympiádou 2000, na ktorej ako prvá atlétka v histórii získala päť medailí (tri zlaté, dve bronzové). Teraz e-mailom odkázal: "O Jonesovej som vždy hovoril pravdu." Ani vtedy, ani potom jej však doping nedokázali.
"Je nešťastné, že sa narušila integrita a dôvera v kontrolný program," posťažoval si Marionin advokát Rick Nichols. Po telefonáte s Jonesovou podstatu problému potvrdil pre Reuters jej tréner Steve Riddick, ktorý ju vzhľadom na rozdielne miesta pôsobenia vedie na diaľku: "Povedala mi: Mám stopy EPO. Začal som sa smiať. Ona odvetila, že je to vážne. Stavil by som život, že EPO nevzala."
Oregonský expert Steve Ungerleider, ktorý pod názvom Faustovské zlato spísal knihu o dopingu v NDR, v denníku Los Angeles Times označil za kuriózne, že Jonesovej zistili látku "viac spätú s vytrvalostnými športmi, ako je cyklistika či bežecké lyžovanie". Zároveň pripomenul, že pozná viac prípadov, keď B-test nepotvrdil "áčko".
Podľa Chicago Tribune, nová skúška má byť 6. septembra. Americké médiá kritizujú, že v krajine analyzujú na EPO iba 2,5 percenta močových vzoriek.
"Marion Jonesová bola vždy ilúzia," povedala francúzska šprintérka Christine Arronová pre L'Équipe. Americkí atléti vraj "nemajú škrupule ani etiku, potrebujú slávu a peniaze".
Mercury News tvrdí, že Marion veľa minula na advokátov, veľký dom, v ktorom žije so synom, pričom vlani jej vypršal lukratívny kontrakt s Nike (500 - 700-tisíc dolárov ročne). Dôvodom na dopovanie mohla byť snaha zarobiť si na záver kariéry na mítingoch (á 10 - 20-tisíc dolárov). Toto leto po štyroch rokoch zabehla 100 m zasa pod 11 sekúnd - trikrát v rozpätí siedmich dní. Aj najlepších 10,91 je však ďaleko od osobného rekordu 10,65 z roku 1998.
Jonesová a doping
1992: Ako 16-ročná sa vyhla testu, od trestu ju zachránila intervencia Johnnieho Cochrana, neskoršieho advokáta O. J. Simpsona.
2000: Na tlačovej konferencii počas OH v Sydney bránila svojho vtedajšieho manžela C. J. Huntera, guliara, ktorý mal štyri pozitívne testy na steroid nandrolon - vedľa nej sedel vtedy neznámy Victor Conte, Hunterov "poradca na výživu".
2003: Po prepuknutí aféry kalifornského, Contem vedeného farmakologického laboratória Balco ju vypočúvala federálna porota, lebo jedna z objednávok bola uhradená z jej účtu. Aj jej, vtedy už exmanžela, ktorý pod prísahou vypovedal, že dopovala aj Jonesová.
2004: Conte na televíznej stanici ABC tvrdil, že zakázané látky užívala už pred OH 2000 a že sám ju učil pichať si ich. Jonesová ho zažalovala a žiadala odškodné 25 miliónov USD. Niektoré európske mítingy ju začali bojkotovať.
2005: Rozišla sa s otcom jej syna Timom Montgomerym po tom, ako dostal trest za účasť v afére Balco a zrušili aj jeho bývalý svetový rekord na 100 m.
2006: Po štyroch rokoch získala titul majsterky USA na 100 m, ale na 200 m už nenastúpila. Teraz vysvitlo, že mala pozitívnu analýzu A-vzorky. (mo)