Alexander Dubček (vpravo) s Gustávom Husákom na snímke z októbra 1968. FOTO - ARCHÍV TASR |
PRAHA - V roku 1970, keď Alexander Dubček pol roka pôsobil ako veľvyslanec v Turecku, sledovala ho bývalá komunistická rozviedka. Vyplýva to zo záznamov 1. správy Ministerstva vnútra ČSSR, ktoré v predvečer 38. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy zverejnila česká civilná rozviedka Úrad pre zahraničné styky a informácie.
Dubček bol na post veľvyslanca v Turecku vymenovaný v decembri 1969. Bývalý šéf československej komunistickej strany a hlavná postava Pražskej jari predtým od apríla do októbra 1969 pôsobil ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSSR. Veľvyslancom bol iba do júna 1970, keď ho KSČ vylúčila a zbavila všetkých funkcií.
Keď Dubček odlietal 26. januára 1970 do Ankary, sprevádzala ho nielen manželka, ale aj trojica tajných agentov rozviedky. Jeden z nich bol oficiálne zástupcom Dubčeka, druhý tlmočníkom a tretí mal krytie ako domovník.
Agenti do Prahy hlásili, že sledovaný sa správa zdržanlivo a stretáva sa predovšetkým s veľvyslancami iných komunistických štátov. Dubček ani raz neprijal pozvanie na recepciu amerického veľvyslanca. Jedným z dôvodov bola údajne jazyková bariéra. Dubček však o svojom sledovaní československou rozviedkou vedel. (tasr)