FOTO |
Od narkomanov dostali späť 16-tisíc použitých striekačiek. Občianske združenie anonymnou a bezplatnou výmenou ihiel zabraňuje šíreniu infekčných ochorení a vpichovaniu drog použitými ihlami.
Storm má od septembra svoje auto, ktoré vyráža do terénu štyrikrát v týždni: dva dni sú v Nitre, dva dni v Seredi. Presné dni, čas a miesto stretnutia so streetworkermi už klienti združenia poznajú. Počet svojich klientov odhadujú na 150. "V Nitre naše služby využívajú mladší ľudia ako v Seredi, majú od 15 rokov vyššie. V Seredi je klientela približne o desať rokov staršia. Je to možno spôsobené tým, že v Nitre chodíme na sídliská, kde žije veľa mladých ľudí. Tí nemajú zábrany kontaktovať sa s nami," hovorí Jana Cigáneková zo združenia.
Od terénnych pracovníkov Stormu dostávajú narkomani okrem ihiel aj alkoholové a suché tampóny, injekčnú vodu, filtre, práškovú kyselinu ascorbovú, hygienické vreckovky, prezervatívy a ženy pracujúce v sexbiznise aj lubrikačné gély. Pri prvom kontakte im poskytnú aj škrtidlo. "Na začiatku pridelíme klientovi kód, pod ktorým si ho evidujeme. Je len pre našu internú potrebu a klientovi vieme zaručiť úplnú anonymitu," hovorí Cigáneková.
Pracovníkov Stormu je osem, na výjazdy chodia vždy vo dvojiciach. Všetci sú vyškolení, zaočkovaní proti hepatitíde typu A a B. Aby sa neinfikovali, platí pravidlo, že klient sám otvorí nádobu, do ktorej nahádže použité ihly. Za ne dostane toľko sterilných ihiel, koľko priniesol, a ešte o päť
viac.
Terénni pracovníci sú pre svojich klientov niekedy aj psychológmi. "Nie sme na to, aby sme súdili a hodnotili. S narkomanmi sa rozprávame bez zábran. Spomínam si na prípad narkomanky zo Serede, ktorej zomrela mama. Ako vždy si prišla po čisté ihly, oblečená bola v čiernom. Vtedy som pochopila, že život ľudí závislých od drog pokračuje ďalej bez ohľadu na to, čo sa deje v ich okolí," hovorí Cigáneková.
Infekčný materiál, ktorý sa vyzbiera, putuje do spaľovne Fakultnej nemocnice v Nitre. "Od jesene budeme mať s nemocnicou výhodnú zmluvu, na základe ktorej nám kilogram odpadu spália za korunu," povedala Miroslava Páleníková. Za uplynulý rok Storm do nemocnice odviezol 120 kilogramov infekčného odpadu.
Pomohli kontakty s taxikármi
Kontakty a dôvera medzi združením a narkomanmi sa vytvárali ťažko. Keď začínali, prvý mesiac nemali ani jedného klienta. Letáky o svojej činnosti bez väčšej odozvy nechávali v lekárňach. Zabrali až kontakty s taxikármi. "Prišli sme na to, že mnohí klienti využívajú taxíky, aby sa dopravili mimo Nitry, kde drogy nakupujú. Začali sme letáky nechávať v taxíkoch. Presviedčali sme taxikárov, aby nás podporili," hovorí Jana Cigáneková zo združenia Storm.
Ľudia na nich reagujú pomerne dobre. Za tri roky existencie sa stalo len dvakrát, že na nich zavolali políciu. Vtedy si o nich mysleli, že drogy distribuujú.
Jana Cigáneková v sklade, kde má Storm zásoby sterilných ihiel, tampónov, prezervatívov, škrtidiel a hygienických vreckoviek. Použité striekačny za nové vymieňajú vo viacerých slovenských mestách. Dôvodom je najmä to, aby sa medzi narkomanmi nešírili infekčné choroby. FOTO PRE SME - TOMÁŠ HOLÚBEK a TASR |