Videozáznam ukazuje, ako Libanončan a jeho komplic privážajú kufre s bombami k vlaku. Včera zadržaného previezli na vypočúvanie k spolkovému súdu.
FOTO – REUTERS
BERLÍN - Nemecká spolková prokuratúra v sobotu oznámila zadržanie dvadsaťjedenročného libanonského študenta, ktorý je so zatiaľ neznámym komplicom podozrivý, že sa chystal 31. júla podniknúť teroristický útok na nemeckej železnici.
Odtlačky prstov a DNA podozrivého sa zhodujú so stopami nájdenými na jednom z dvoch kufrov s výbušninami, uviedla generálna prokurátorka Monika Harmsová.
Libanončan, ktorého agentúra AFP identifikuje ako Jussufa Mohammeda, bol zatknutý v sobotu ráno pred štvrtou hodinou na hlavnej stanici v prístave Kiel, kde dosiaľ žil a študoval a odkiaľ sa vraj chystal utiecť. Stanicu preto na niekoľko hodín uzavreli. V Nemecku sa mladík zdržiaval od roku 2004, oznámila Harmsová.
Podľa prokuratúry študenta vidieť aj na videozázname, ktorý zachytili kamery na železničnej stanici v Kolíne nad Rýnom 31. júla. Dve osoby „južanského vzhľadu“ video zachytáva v okamihu, keď zrejme v kufroch prinášajú k vlaku výbušninu.
Nálož tvorila tlaková fľaša s propán-butánovým plynom spojená s časovým spínačom a nádobou s benzínom.
Páchatelia batožiny odložili v dvoch súpravách smerujúcich z Kolína nad Rýnom do Dortmundu a Koblenca. Nálože mali explodovať v rovnakom okamihu, desať minút pred príchodom vlakov do cieľovej stanice.
Tragédii zabránilo iba to, že rozbušky bômb zlyhali. Políciu na podozrivú batožinu bez majiteľa upozornili cestujúci. Pyrotechnici potom bomby zneškodnili.
Spolu s výbušninami objavili vyšetrovatelia aj útržok papiera s arabským písmom, na ktorom bol zoznam potravín na nákup. V taške, v ktorej bola zabalená jedna z fliaš s propán-butánom, bol papier s libanonskými telefónnymi číslami. Podľa vyšetrovateľov atentát súvisel so súčasným konfliktom na Blízkom východe.
Podľa šéfa Spolkového kriminálneho úradu Jörga Ziercka mohol mať atentát v prípade úspechu „nepredstaviteľné následky“. Podľa odhadov si mohol vyžiadať až desiatky obetí.
Otázkou podľa Zierckeho zostáva, „aké kontakty mal (podozrivý) v Nemecku, či mal kontakty v zahraničí, či sú za útokom ďalší ľudia, nejaké teroristické siete, či tu hrá úlohu islamský terorizmus“.
Ziercke vyzval na bdelosť v Kieli, lebo druhý podozrivý je stále na slobode a „nikto nevie, čo má v úmysle“.
Podľa Harmsovej v prípade zadržaného nejde v žiadnom prípade o „sólistu“, ale o skupinu, ktorá má svoju trvalú štruktúru.
Správa o zadržaní podozrivého Libanončana v Nemecku prišla desať dní potom, čo britské úrady oznámili, že sa im podarilo prekaziť atentáty na lietadlá smerujúce z Británie do Spojených štátov.
Na viac ako dve hodiny v sobotu večer uzavreli aj hlavné vlakové nádražie v Hamburgu. Podľa hovorcu hamburskej polície dostali mestské úrady telefonát, v ktorom ich anonym varoval, že „ukryl na hlavnej železničnej stanici bombu“.
Stanicu evakuovali a vlaková doprava bola zastavená, kým 160 policajtov prehľadávalo budovu a jej okolie. Nič však nenašli.
Autor: r