Najrýchlejší beh histórie na 100 metrov, Jamajčan Asafa Powell (v strede č. 1) vedie s jasným náskokom pred Američanom Tysonom Gayom (vľavo). Powell dosiahol 9,77 s, Gay 9,84 s. FOTO - ČTK
V nohách ako keby mal stopky. Triafa sa nimi so stotinovou presnosťou do svojho svetového rekordu. Jamajský šprintér Asafa Powell v piatok v Zürichu už tretí raz zabehol stovku za 9,77 s. Omega však hlási: keby sa nezaokrúhľovalo, bol by to svetový rekord.
"Myslím si, že najlepší z tých troch behov za 9,77 bol prostredný v Gatesheade," uvažoval 23-ročný Jamajčan po tom, ako so Švajčiarmi dooslavoval posledný z dvadsiatich štyroch rekordov zrodených na "starom" Letzigrunde, pred jeho generálnou prestavbou.
Omyl. Najlepší bol piatkový zürišský.
Mínus tri tisíciny na štarte
Eektronika meria bežecké výkony na tisíciny. V zmysle atletických pravidiel sa však časy upravujú na najbližšiu vyššiu stotinu.
Powell behá čoraz rýchlejšie, ale posuny sú malé, tisícinové, navyše v rozmedzí jednej stotiny. Minulý rok v máji v Aténach ukázal časomer Jamajčanovi 9,768. Tento rok v máji v Gatesheade už čas o päť a teraz v Zürichu dokonca o šesť tisícin lepší. Aj 9,763, aj 9,762 sa však zaokrúhľuje rovnako, na 9,77.
Najlepšie predpoklady panovali v Gatesheade. Tam šprintérom fúkal do chrbta vietor silou 1,5 m/s, čiže o pol metra za sekundu rýchlejší ako v Zürichu. Navyše, na britskom mítingu Powell vyletel z blokov ešte pohotovejšie (145 tisícin po výstrele) ako na švajčiarskom (148).
Čisto teoreticky: Keby mal Asafa v Zürichu takú štartovú reakciu ako v júni v anglickom Gatesheade, namerali by mu v cieli 9,759, čo by v zaokrúhlení znamenalo už 9,76.
Obľúbená dráha číslo 5
Keby však v športe neplatí. "Nabudúce sa budem musieť hlbšie predkloniť," žartoval Powell. "Nie, vážne: som spokojný, dnes som lepšie bežať nemohol. Mal som optimálny štart, možno vietor nebol taký silný, ako by som si želal. Som šťastný, veď kto na svete trikrát bežal 9,77?"
Trikrát nikto, raz Američan Justin Gatlin. Súboje Powell - Gatlin mali byť hitom atletického leta, miliónovým obchodom. Gatlin sa im však vyhýbal. Neskôr vysvitlo prečo: dozvedel sa, že mu ešte v aprílovej vzorke moču objavili doping.
"Ja nemám pred testami žiadny strach. Naopak, antidopingových komisárov vyzerám, len čo prebehnem cieľom," tvrdil Powell médiám v Zürichu.
V Zlatej lige beháva a ešte aj v piatok v Bruseli pobeží na prsiach so zlatou jednotkou, ktorá je výsadou tých, čo kráčajú od víťazstva k víťazstvu. Dúfa, že zasa v piatej dráhe. "Päťka je moja obľúbená dráha. V nej som zabehol všetky svoje najlepšie výkony," cituje svetového rekordéra denník Neue Zürcher Zeitung.
Tri dni cesty z Karibiku
Dnes už nikto nemá právo pochybovať, že Asafa Powell je najrýchlejším mužom planéty. Deväťkrát bežal stovku pod 9,90, dvadsaťdvakrát pod 10,0. Priemer piatich najlepších výkonov mu vychádza na 9,80, desiatich na 9,83.
Momentálne nemá mužská svetová atletika väčšiu osobnosť. Zo žien sa mu môže rovnať ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová.
"Asafa šprintuje k novým métam," tvrdí v denníku Financial Times britský šprintér Dwain Chambers, ktorý sa v zime na návrat po dopingovom treste pripravoval na Jamajke u kouča Glena Millsa na rovnakom štadióne ako Powell. "Veľmi tvrdo trénuje, preto tie výsledky. Je to tichý chlapec. Rešpektujem jeho schopnosti, je dobrý vzor pre šport."
Hviezda bez hviezdnych manierov. V dôsledku pritvrdenia bezpečnostných opatrení na svetových letiskách cestoval predchádzajúci víkend z Jamajky do svojho letného tábora v talianskom Lignane tri dni: od soboty do pondelka. Z Paríža vlakom, v Dijone nechytil prípoj, takže musel prespať na stanici...
"Nohy sa už cítia trochu unavené, najradšej by sa videli na pláži," tvrdil, keď dorazil na Letzigrund. Napriek tomu zasa zabehli hviezdny výkon.
Kilogram zlata a 50 000 USD
Ešte musia čosi vydržať. Powella čakajú posledné dva mítingy Zlatej ligy (Brusel a Berlín) a v druhý septembrový víkend Svetové atletické finále, ktoré tentoraz nebude v Monaku, ale v Nemecku. V Stuttgarte, ak ho nohy ponesú, pobeží okrem stovky aj dvojstovku (tohtoročný osobný rekord 19,90).
Tam dostane výslužku za celú, zatiaľ hviezdnu sezónu. Vo Švajčiarsku si okrem štartovného vybehal prémiu za svetový rekord: 50-tisíc dolárov a kilogram zlata. V prípade piatkového víťazstva v Bruseli bude mať istý podiel na jednom pol milióne dolárov z jackpotu Zlatej ligy a ak vyhrá aj 3. septembra v Berlíne, tak aj na jeho druhej polovičke.
Ktorý bol najrýchlejší z časov 9,77?
Za oficiálnym, na stotiny zaokrúhleným výkonom uvádzame čas zmeraný na tisíciny sekundy. Za menom, dejiskom a termínom podujatia pripájame ešte dva ukazovatele: silu vetra v metroch za sekundu a štartovú reakciu v tisícinách sekúnd.
9,77 9,768 Asafa Powell (Jamajka) Atény 16. júna 2005 +1,6 0,150
9,77 9,766 Justin Gatlin (USA) Doha 12. mája 2006 +1,7 0,169
9,77 9,763 Asafa Powell (Jamajka) Gateshead 11. júna 2006 +1,5 0,145
9,77 9,762 Asafa Powell (Jamajka) Zürich 18. augusta 2006 +1,0 0,148
Za vyrovnaný svetový rekord na 100 m - 9,77 s - zinkasoval Jamajčan Asafa Powell 25-tisíc švajčiarskych frankov plus kilogram zlata.
FOTO - SITA